Autorzy

Trwa wczytywanie

Jacek Głomb

GŁOMB Jacek
(ur. 16 stycznia 1964, Tarnów, Polska)
Historyk, dziennikarz, pisarz, reżyser i dyrektor teatralu. Ojciec był dziennikarzem, matka polonistką. W rodzinnym Tarnowie był współtwórcą oddziału dziennika "Czas Krakowski", pisał także o sporcie do krakowskiego "Tempa". W 1992, jako działacz teatralny, był współzałożycielem Ośrodka Teatru "Warsztatowa", który działał do 1997 roku. Prowadził tam alternatywny Teatr Na Skraju, w którym wystawił między innymi "Kraj świata" Janusza Andermanna. Gdy w 1993 roku został zastępcą kierownika artystycznego w Teatrze Dramatycznym w Legnicy, przeniósł się z Tarnowa do Wrocławia. W sierpniu 1994 został mianowany dyrektorem tego Teatru, którym kieruje do dziś. Wówczas ściągnął do niego absolwentów z krakowskiej i wrocławskiej szkoły teatralnej, z którymi stworzył wiele ciekawych spektakli plenerowych.
W 1995 roku ukończył Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Dyplomem reżyserskim był spektakl na motywach powieści Aleksandra Dumasa "Trzej Muszkieterowie", który został zrealizowany jako widowisko plenerowe w Legnicy. Teoretyczna praca dyplomowa nosiła tytuł "Teatr w twórczości Vladimira Nabokova". Studiował też historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia ukończył w 1997 roku. Pracę magisterską z pogranicza historii i literatury pisał na temat "Wschód w twórczości Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego". Po ukończeniu historii, ze specjalizacją nauczycielską, chciał pracować w szkole. Niestety, jako działacz podziemnej "Solidarności", dostał zakaz nauczania historii.
Jacek Głomb napisał biograficzną książkę o Janie Bielatowiczu - emigracyjnym pisarzu pochodzącym z Tarnowa - "Zielony Jasiek". Razem z Krzysztofem Kopką i Maciejem Kowalewskim napisał "Balladę o Zakaczawiu" - jednej z dzielnic Legnicy.
Do ważniejszych wyreżyserowanych przez niego spektakli należą: "Trzej Muszkieterowie" na podstawie powieści Aleksandra Dumas (1995) spektakl wystawiony na Dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy, "Pasja" wg Mieczysława Abramowicza (1995) wystawiona w zabytkowym legnickim Kościele Mariackim, a następnie grana w świątyniach na terenie całego kraju, "Zły" wg Leopolda Tyrmanda (1996) wystawiony w starej poniemieckiej fabryce amunicji, "Don Kichot nocą" Krzysztofa Kopki (1997), "Koriolan" Williama Shakespeare'a (1998) zrealizowany na terenie byłych pruskich a następnie radzieckich koszar wojskowych, "Ballada o Zakaczawiu" Jacka Głomba, Krzysztofa Kopki i Macieja Kowalewskiego (2000) grana w nieczynnym kinie "Kolejarz", "Hamlet" Williama Shakespeare'a (2001) w zrujnowanej sali teatralnej, "Obywatel M - historyja" Macieja Kowalewskiego inspirowana życiorysem byłego premiera Leszka Millera, "Wschody i zachody miasta" (2003) i "Szaweł" (2004) Roberta Urbańskiego.
Jacek Głomb za swą działalność reżyserską wielokrotnie był nagradzany. I tak przygotowany przez niego "Koriolan" został nagrodzony przez Fundację Theatrum Gedanense jako najlepszy spektakl szekspirowski w sezonie 1998/99, "Ballada o Zakaczawiu" dostała "Dolnośląski Brylant Roku 2000" w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku oraz Nagrodę im. Konrada Swinarskiego w 2002 dla najlepszego reżysera sezonu 2000/01. W roku 2002 za Osobowość Twórczą Roku Jacek Głomb nagrodzony został "Dolnośląskim Brylantem Roku 2001", a w 2003 uhonorowano go "Dolnośląskim Kluczem Sukcesu" w kategorii "największej osobowości w promocji regionu". Odznaczony został także Złotym Krzyżem Zasługi.

9 zdjęć w zbiorach :+

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji