Artykuły

Legnica. Teatr Modrzejewskiej poszukuje strategicznego sponsora

- Oferujemy dobre towarzystwo, markę legnickiej sceny i nasz dorobek artystyczny. Resztę możemy dogadać - zapewnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który sponsora postanowił szukać nie w zaciszu gabinetów, ale publicznie. - Jesteśmy w takim momencie, że potrzebujemy pomocy - dodał.

- Od 2016 roku, gdy KGHM Polska Miedź S.A. wycofał się z dziesięcioletniego wspierania naszej sceny, co dawało nam 300-500 tys. zł rocznie, przeżywamy kłopoty finansowe, które łagodzone są przez dodatkowe wsparcie zapewniane nam przez wojewódzki samorząd. Jesteśmy w takim momencie, że potrzebujemy pomocy, zwłaszcza na najbliższą przyszłość - wyjaśniał i apelował Jacek Głomb (na zdjęciu) podczas czwartkowej (25 października) konferencji prasowej dla dziennikarzy lokalnych mediów.

- Szukamy sojuszników, którzy zechcą pomóc. Wiem, że nie będzie to łatwe, ale nie zwieszamy nosa na kwintę. Dlatego postanowiliśmy upublicznić fakt poszukiwania sponsora strategicznego, który związałby się z nami na lata. Apeluję, by polscy - a może nie tylko - przedsiębiorcy rozważyli taką możliwość. Do części z nich zwrócimy się bezpośrednio - dodał szef legnickiej sceny.

Dopytywany, czy zmiana we władzach samorządu Dolnego Śląska nie zmniejszy zaangażowania urzędu marszałkowskiego w finansowanie legnickiej sceny Jacek Głomb powiedział: - Jeśli się orientuję, to marszałkiem województwa pozostanie nadal wieloletni przyjaciel naszego teatru Cezary Przybylski, który wielokrotnie nas wspierał. Mam zatem nadzieję, że zmiana władzy tego akurat nie zmieni.

TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY POSZUKUJE SPONSORA STRATEGICZNEGO!

Legnicki teatr istnieje od ponad 40 lat. Jesteśmy jedyną profesjonalną instytucją artystyczną na terenie byłego województwa legnickiego. Od 2009 roku finansuje nas samorząd województwa dolnośląskiego i miasto Legnica. Pokrywa to podstawowe koszty utrzymania (pensje i inne koszty stałe). Środki na uprawianie sztuki musimy zdobyć sami.

Nasz dotychczasowy dorobek to przede wszystkim 253 teatralne premiery oraz kilkadziesiąt zespołowych i indywidualnych nagród na krajowych przeglądach i festiwalach, także tych najważniejszych i najbardziej prestiżowych. Można tu wymienić np. ministerialny Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach, Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni czy Ogólnopolski Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Legnicki teatr wędruje po Europie, a nawet dalej. Nasze przedstawienia oglądała publiczność m.in. w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Zawitaliśmy do Turcji i Rosji (także na Syberię), a nawet za Ocean: do USA i Argentyny.

Znakiem firmowym Teatru Modrzejewskiej są spektakle według sztuk dramaturga wszech czasów Williama Szekspira (m.in. "Koriolan", "Hamlet, książę Danii", "Otello"), nagradzane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, dramaty współczesne (m.in."Made in Poland", "Osobisty Jezus", "III Furie"), a także spektakle inspirowane historią miasta i regionu (m.in. "Ballada o Zakaczawiu", "Wschody i Zachody Miasta", "Łemko", "Orkiestra", "Człowiek na moście").

W roku 2016 zrealizowaliśmy pierwszą w dziejach polskiego teatru koprodukcję polsko-macedońską - spektakl "Przerwana odyseja", przygotowany wspólnie z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje pod patronatem ministerstw kultury obu krajów. W planach jest artystyczna współpraca polsko-gruzińska.

Zorganizowany w Legnicy Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Miasto" (2007, 2009) zaowocował spektaklami grup m.in. z USA, Gruzji, Rosji i Hiszpanii, przynosząc teatrowi Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia. Teatr był także współorganizatorem dwóch edycji (2011, 2012) Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy, który prezentował legnickiej publiczności najciekawsze dokonania krajowych scen dramatycznych.

Jakość i ogólnopolskie zainteresowanie legnicką sceną odzwierciedlają nie tylko setki recenzji i dziesiątki nagród, ale także realizacje dla Teatru Telewizji. Na szklany ekran trafiło dziewięć legnickich przedstawień (ostatnie - "Zabijanie Gomułki" - w październiku 2018 r.). Takim wynikiem nie może się pochwalić żaden inny teatr w Polsce.

Telewizyjny zapis spektaklu "Made in Poland" zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Telewizyjnej "Prix Visionica" Wrocław 2007, pokonując ponad 800 konkurentów z całego świata. Także telewizyjna wersja "Orkiestry" Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba doczekała się międzynarodowej nagrody, jaką było wyróżnienie (jako jedynej polskiej produkcji) przyznane w 2014 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych CIRCOM.

Na legnickiej scenie reżyserowało wielu twórców, w tym: Waldemar Krzystek, Jacek Głomb, Lech Raczak, Paweł Kamza, Przemysław Wojcieszek, Piotr Cieplak, Marcin Liber, Ondrej Spišák. Teatr jest także wychowawcą aktorskich talentów, które w Legnicy rozpoczynały swoje ogólnopolskie kariery teatralne i filmowe - to m.in. Tomasz Kot, Przemysław Bluszcz i Janusz Chabior.

W 2017 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś Sejmik Województwa Dolnośląskiego Honorową Odznaką Złotą "Zasłużony dla Dolnego Śląska". Nagradzano także inicjatora i twórcę tego teatralnego szlaku, od 1994 roku dyrektora legnickiego teatru, Jacka Głomba. W 2002 roku otrzymał najbardziej prestiżową w Polsce nagrodą reżyserską im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez Miesięcznik "Teatr". W 2013 roku odebrał Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski; w 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził go Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś wiosną 2018 roku Fundacja Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera wyróżniła nagrodą i tytułem "Człowieka Teatru 2018 r.".

W latach 2006-2015 strategicznym sponsorem legnickiego teatru był KGHM Polska Miedź S.A. Najważniejszym wspólnym osiągnięciem współpracy z tym mecenasem była realizacja spektaklu "Orkiestra" - pierwszej w historii artystycznej opowieści o dziejach Zagłębia Miedziowego. Z powodzeniem grana na scenach w całym kraju, doczekała się ona także wersji telewizyjnej, nagrodzonej wyróżnieniem Europejskiego Stowarzyszenia Telewizji Regionalnych CIRCOM.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji