Artykuły

Legnica. Jubileuszowa akcja "Modrzejewska w regionie"

W pięciu dolnośląskich miastach odbędą się prezentacje legnickiego teatru i jego dorobku w roku podwójnego jubileuszu: 40-lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy i 175 lat od oddania do użytku teatralnego budynku. Akcja "Modrzejewska w regionie" startuje 28 kwietnia w Bolesławcu.

Chociaż główne wydarzenia jubileuszowe zaplanowane zostały na jesienną czterodniówkę (24-27 listopada br.), co związane jest na przypadającą na ten czas 40. rocznicą pierwszej polskiej premiery na scenie dramatycznej w Legnicy, jaką było "Lato w Nohant" Iwaszkiewicza w reż. Józefa Wyszomirskiego, to rocznicowe wydarzenia zaplanowano na cały rok 2017.

- Rozkładamy wydarzenia jubileuszowe na wiele miesięcy. Jednym z nich jest akcja artystyczna "Modrzejewska w regionie", skierowana do mieszkańców Dolnego Śląska spoza siedziby naszej sceny, która obejmie pięć miast w regionie. Rozpoczynamy ją 28 kwietnia na scenie Teatru Starego w Bolesławcu, bo od ponad pięciu lat jesteśmy regularnie obecni w tym miejscu - objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

To właśnie w Bolesławcu wiosną 2012 roku spektaklem "Mizantrop" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz legnicki teatr zainaugurował impresaryjną działalność sceniczną w odremontowanym obiekcie Teatru Starego w tym mieście. Porozumienie z miejscowym starostwem powiatowym sprawiło, że w kolejnych latach mieszkańcy Bolesławca mogli obejrzeć na scenie swojego teatru także inne legnickie spektakle, takie jak: "Komedia obozowa", "Orkiestra", "Niekończąca się opowieść", czy "Moja Bośnia" (wcześniej, poza tą sceną, także: "Szawła", "Otella", a w ubiegłym roku plenerowy "Skarb wdowy Schadenfreude"). Miasto to było także dwukrotnie miejscem wyjazdowych wakacyjnych warsztatów dla młodzieży prowadzonych przez Teatr Modrzejewskiej w ramach ogólnopolskiego programu "Lato w teatrze".

W programie całodziennej bolesławieckiej inauguracji akcji "Modrzejewska w regionie" na piątek 28 kwietnia zaplanowano: dwa spektakle na scenie Teatru Starego (dla dzieci "Polowanie na Snarka" w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego o godz. 12.00 oraz "Zabijanie Gomułki" w reż. Jacka Głomba o godz. 19.00), filmowe prezentacje fragmentów spektakli zrealizowanych przez legnicki teatr dla Teatru Telewizji (17.00-18.30 w foyer Teatru Starego) oraz warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez legnickich aktorów. Dla najmłodszych (9-12 lat) w teatralnym budynku w godz. 9.00-10.30 poprowadzą je Joanna Gonschorek i Magda Skiba, a dla młodzieży ponadgimnazjalnej w budynku I LO w Bolesławcu w godz. 14.00-16.00 Albert Pyśk i Bartosz Bulanda.

- Zajęcia warsztatowe oparte zostaną na doświadczeniach, jakie mamy prowadząc w Legnicy całoroczne zajęcia edukacyjno-artystyczne w różnych grupach wiekowych w ramach Gońca Teatralnego. W Bolesławcu ich finałem będzie wspólne oglądanie spektakli. Najmłodsi obejrzą "Polowanie na Snarka", natomiast starsi "Zabijanie Gomułki" - informuje Joanna Rostkowska, koordynatorka edukacji w legnickim Teatrze Modrzejewskiej.

Kolejnym miastem, które w ramach akcji "Modrzejewska w regionie" odwiedzą legniccy artyści, będzie Nowa Ruda (19 maja).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji