Artykuły

Tarnów. Teatr im. Solskiego czeka na dyrektora

Kto zastąpi Wojciecha Markiewicza na stanowisku dyrektora tarnowskiej sceny? Kiedy prezydent Tarnowa ogłosi konkurs? I czy w ogóle będzie konkurs? Pytań przybywa, trudniej o odpowiedzi.

29 stycznia prezydent Tarnowa podpisał zarządzenie odwołujące Wojciecha Markiewicza z funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Tarnowskiego Teatru im, L. Solskiego. Od kilku tygodni dyrektorskie obowiązki pełni Grażyna Nowak, dotychczas zastępczyni dyrektora tarnowskiej sceny.

Teatr działa, realizuje przyjęte wcześniej plany - tak o bieżącej sytuacji w placówce wypowiadają się władze Tarnowa. Niedawno odbyło się kolejne spotkanie Grażyny Nowak z zastępcą prezydenta Tarnowa Dorotą Skrzyniarz, której przekazano informacje o sytuacji w teatrze, o planach organizacyjnych i finansowych placówki, a także o realizowanych przedsięwzięciach, jak chociażby próby do dwóch nowych spektakli, których premiery zaplanowano na wiosnę.

Tymczasem powraca pytanie o miejsce, znaczenie i rolę teatru w Tarnowie, na które to pytanie odpowiedzieć powinien prezydent miasta lub jego zastępca, któremu podlega kultura. Od tego, jaką wizję funkcjonowania teatru w Tarnowie ma samorząd, zależy w dużej mierze wybór dyrektora tarnowskiej sceny. Niestety, nikt takiej wizji jeszcze nie przedstawił.

Kto zastąpi Wojciecha Markiewicza? Kiedy ogłoszony zostanie konkurs na stanowisko dyrektora Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego?

O wyjaśnienia poprosiliśmy Piotra Filipa, rzecznika prasowego prezydenta Tarnowa. - Z przepisów wynika, że powołanie dyrektora teatru odbywa się w drodze konkursu. Ale jest też zapis dający możliwość powołania dyrektora w trybie bezkonkursowym, po uzyskaniu wcześniejszej zgody od ministra kultury. Nie wiem, na które z tych rozwiązań i w jakim terminie zdecyduje się prezydent Tarnowa - tłumaczy Piotr Filip.

W kuluarowych rozmowach padają coraz to nowe nazwiska osób, z którymi rzekomo prezydent Tarnowa prowadzi negocjacje i spośród nich wybierze tę jedną, której w trybie bezkonkursowym zaproponuje kierowanie teatrem w Tarnowie. Nie ma wśród tych osób ludzi związanych obecnie z Tarnowem. Piotr Filip nie chce komentować krążących po mieście plotek; zaprzecza też, iż prezydent prowadzi takie rozmowy oficjalnie. A o tym, do kogo prezydent Ścigała dzwoni prywatnie, tym bardziej nie chce się wypowiadać.

W środowisku kulturalnych Tarnowa, w dyskusjach o Tarnowskim Teatrze, coraz częściej pojawia się nazwisko Jacka Głomba. tarnowianina, obecnego dyrektora teatru w Legnicy. Wydaje się jednak, że tę kandydaturę należy potraktować w kategoriach plotki, Glomb bowiem ostatnio kilkakrotnie dementował w mediach pogłoski o rzekomym odejściu z Legnicy i objęciu dyrekcji w jednym z teatrów metropolitalnych. Tym bardziej Tarnów raczej nie ma go czym skusić...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji