Artykuły

Legnica. Głomb o teatrze, którego sceną jest miasto

O teatrze, którego sceną stała się cała Legnica będzie w środę 16 maja mówił na Dużej Scenie im. Gadzickiego Jacek Głomb. Początek spotkania z młodzieżą otwartego dla wszystkich chętnych o godz. 17.

Dyrektor legnickiego teatru zaprezentuje efekty swoich kilkunastoletnich artystyczno-społecznych działań, które - po pierwsze - scenę teatralną wyprowadziły w miasto naznaczając jej obecnością miejsca opuszczone lub zapomniane, a - po drugie - historię miasta i żyjących w nim ludzi wpisały w scenariusze wystawianych dramatów.

- Warto przypomnieć, jak to się zaczęło, bo narosło już sporo mitów. To już prawie 20 lat i mało kto pamięta początki - mówi Jacek Głomb. - Konsekwentnie od lat realizowany przez nas projekt "Teatr, którego sceną jest miasto", okazał się strzałem w dziesiątkę. Na styku miasta i teatru zrodziła się jakaś magia. Kiedy wyszliśmy z murów teatru w przestrzeń miasta z pierwszym spektaklem, nie było już odwrotu. Miasto stało się inspiracją dla wielu kolejnych. I o tym m.in. będę mówił.

Po latach ten właśnie program przyniósł w roku 2009 legnickiemu teatrowi Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA, co radni Sejmiku Wojewódzkiego uzasadnili następująco: "Legnica stała się miejscem realizacji pionierskiego i unikatowego w skali kraju projektu społeczno-artystycznego znanego w Polsce pod nazwą "Teatr, którego sceną jest miasto". Projekt teatralny oparty został na autorskiej idei odkrywania dla sztuki i adaptacji społecznej zapomnianych, często opuszczonych i zdewastowanych obiektów miejskiej infrastruktury. Dzięki swoim działaniom Teatr im. Modrzejewskiej przywraca lokalnej społeczności i wybranym miejscom ich historię i dopisuje nową. Wszystko razem służy ocalaniu pamięci o historii, rewitalizacji zdegradowanych obiektów i aktywizacji kulturalnej mieszkańców Legnicy. Rozgłos i sukcesy artystyczne, jakie od wielu lat towarzyszą realizacji projektu, doskonale promują miasto i region".

Spotkanie to część programu "Legnica - stąd do przyszłości" realizowanego przez miejską Galerię Sztuki skierowanego do młodych legniczan, którym historia i kształt, a także rozwój i dalsze losy ich małej ojczyzny, nie są obojętne. W tym historycznym projekcie finansowanym w ramach dotacji Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu "Młodzież w Działaniu" uczestnicy spotykają się z osobami, będącymi kreatorami, odkrywcami lub świadkami skomplikowanej, wielonarodowej i wielokulturowej historii Legnicy.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji