Artykuły

Warszawa. "Rozmowy na parterze" w Instytucie Teatralnym

31 stycznia o godzinie 18 w nowej siedzibie Instytutu Teatralnego (Aleje Ujazdowskie 6, za kawiarnią "Na Rozdrożu") odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Rozmowy na parterze"pod hasłem: Jakie poglądy polityczne ma polski teatr?.

W ostatnich sezonach powstała w Polsce seria zaangażowanych przedstawień o polskiej rzeczywistości. Reżyserzy i dramaturdzy poruszają drażliwe tematy, takie jak bezrobocie, korupcja, zaangażowanie Polski w wojnę w Iraku, eksplozja nihilizmu i przemocy w życiu publicznym, nietolerancja wobec mniejszości. Odważnie pokazują zagubienie młodej generacji, rozpad rodziny i kryzys polskich elit i autorytetów, w tym Kościoła.

Czy teatr jest odpowiednim miejscem do politycznych manifestów? Jakie poglądy społeczn i polityczne mają artyści teatru i dlaczego obawiają się je pokazywać na scenie? Czy nowy teatr w Polsce jest prawicowy czy lewicowy? Jaką rolę ma do odegrania teatr w polskiej debacie publicznej?

Gośćmi spotkania będą:

Izabela Cywińska [na zdjęciu] - reżyserka teatralna i filmowa, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w latach 80. autorka zaangażowanych politycznie przedstawień, takich jak "Oskarżony: Czerwiec 56"w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Jan Klata - reżyser i dramatopisarz, autor radykalnych interpretacji klasyki ("Rewizor" Gogola w Wałbrzychu, "H." według Szekspira w Stoczni Gdańskiej, "Lochy Watykanu" według Gide'a we Wrocławiu ). Ostatnio wystawił w Wałbrzychu "...córkę Fizdejki" według Witkacego, w której pokazał wejście Unii Europejskiej do Polski jako groteskowy najazd neokrzyżaków.

Jacek Głomb - reżyser, dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, który wystawia zaangażowane, ostre politycznie spektakle. Zrealizował m.in. "Obywatela M." - sztukę o karierze Leszka Millera i "Balladę o Zakaczawiu", powojenną historię legnickiej dzielnicy bezprawia. Ostatnio jego teatr wystawił w byłym supersamie sztukę Przemysława Wojcieszka "Made in Poland" portret anarchistycznej młodzieży z blokowisk.

Sławomir Sierakowski - publicysta i redaktor naczelny lewicowego kwartalnika "Krytyka Polityczna", publikował m.in. na łamach "Rzeczpospolitej" i "Polityki".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji