Artykuły

Legnica. Plany Modrzejewskiej na sezon 2017/2018

Cztery premiery i listopadowa, czterodniowa kulminacja podwójnego jubileuszu 40-lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy oraz 175-lecia teatralnego budynku w centrum miasta to zasadnicze elementy programu na bieżący sezon artystyczny w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. Pierwsza z premier już 16 września.

Sezon premier rozpocznie koprodukcja legnickiego teatru z Teatrem Miejskim w Gliwicach jaką będzie "Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym pana Bamby", czyli czeska komedia z songami i wariacja na motywach twórczości Bohumila Hrabala i Jaroslava Haška w reżyserii Łukasza Czuja. W planach są dwie premiery tego spektaklu - legnicka na Scenie Gadzickiego 16 września i gliwicka na scenie Teatru Miejskiego 13 października. W muzycznym przedstawieniu w atmosferze "trochę stypy, trochę wesela" wystąpią aktorzy obu scen (sześcioro z Legnicy i czworo z Gliwic), którym towarzyszyć będzie na scenie trzyosobowa kapela kierowana przez kompozytora muzyki do spektaklu Łukasza Matuszyka.

- W najbliższej przyszłości będziemy śmielej sięgać po wariant koprodukcji przedstawień także dlatego, że ten system produkcji wydłuża czas życia i eksploatacji spektakli, a przy tym zapewnia im dodatkową widownię, bowiem - jak będzie to miało miejsce w przypadku "Lekcji tańca..." - przedstawienie będzie grane naprzemiennie na obu scenach uczestniczących w takiej realizacji - zauważył na wtorkowej (5 września) konferencji prasowej poświęconej teatralnym planom dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb (na zdjęciu).

Sezonowy plan premier uzupełnią kolejne trzy przedstawienia. Wśród nich "Biesy" wg Fiodora Dostojewskiego w nowatorskim tłumaczeniu z 2010 roku trzykrotnego laureata Nagrody "Literatury na Świecie" Adama Pomorskiego, w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba. Spektakl będzie miał dwie premiery na legnickiej Scenie Gadzickiego (23 i 24 listopada), jako ważny fragment programu teatralnego jubileuszu.

- Zmieniłem pierwotny plan na jubileuszową premierę, bo trudne czasy jakie przeżywamy w kraju wymagają adekwatnego komentarza i opowieści o znaczącym ciężarze gatunkowym. Dlatego sięgam po Dostojewskiego. Ponieważ przedstawienie grane będzie z widownią na scenie, do tego w okresie kulminacji obchodów naszego jubileuszu, zaplanowaliśmy dwie premiery. Pierwszą, otwartą dla naszej legnickiej widowni, zaś dzień później dla gości z całej Polski, bo na liście potwierdzeń chęci uczestnictwa w jubileuszowej fecie jest już ponad 150 nazwisk naszych byłych pracowników - objaśnia reżyser przedstawienia Jacek Głomb.

Dwie kolejne premiery sezonu to: "Wierna wataha" w autorskiej reżyserii legnickiego duetu aktorów, dramatopisarzy i reżyserów Katarzyna Dworak i Paweł Wolak. Będzie to szósta autorska realizacja duetu PiK (Paweł i Kasia) i trzecia na macierzystej scenie. Choć pierwsze próby do tego przedstawienia już się odbyły to premiera planowana jest na 27 stycznia przyszłego roku. Plan premier uzupełni spektakl dla dzieci jakim będzie "Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reżyserii aktora łódzkiego Teatru Nowego Bartosza Turzyńskiego, znanego legnickiej widowni ze spektakli reżyserowanych przez Jacka Głomba ("Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata", "Moja Bośnia" i "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody").

- Jest niemal pewne, że - podobnie jak ma to miejsce od lat - plan premierowy może zostać uzupełniony przez kameralne produkcje realizowane w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich - dodał szef legnickiej sceny. - Będziemy kontynuować także rozpoczęty wiosną ubiegłego roku nasz cykl Modrzejewska - Dom Otwarty, na który składają się zarówno spektakle gościnnie pokazywane na naszej scenie (były już: "Misterium buffo" w reżyserii Lecha Raczaka, "Remus" w reżyserii Remigiusza Brzyka, "Intro" w reżyserii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej oraz monodram Janusza Gajosa "Msza za miasto Arras"), jak i kameralne spotkania z poezją i literaturą. Najbliższym, bo już 21 września, będzie prezentacja wierszy greckiego poety Konstandinosa Kawafisa i spotkanie z autorem przekładu wyboru jego wierszy Jackiem Hajdukiem.

Październik będzie miesiącem artystycznej podróży. Legnicki teatr po raz szósty będzie uczestniczył w objeździe w ramach ogólnopolskiego programu Teatr Polska. Wielokrotnie nagradzane "Zabijanie Gomułki" wg Jerzego Pilcha w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba obejrzy publiczność dziewięciu miast, które nie mają stałej sceny teatralnej. W planie październikowej podróży są: Konin, Krotoszyn, Gostyń, Nowa Sól, Dzierżoniów, Żary, Brzeg Dolny, Nysa i Gryfów Śląski.

Szef legnickiej sceny skomentował także fakt powierzenia mu bez konkursu teatralnej dyrekcji na kolejne cztery sezony - do 31 sierpnia 2021 roku. - Ważne dla mnie było to, że decyzja zarządu województwa dolnośląskiego wsparta została pozytywnymi opiniami ministra kultury, prezydenta Legnicy, który jest współorganizatorem naszej sceny, a także teatralnych związków zawodowych. I to mimo ideowych sporów, które nas dzielą. Tym samym, pełniąc funkcję już 23 rok z rzędu, stałem się drugim, po Macieju Englercie, najdłużej urzędującym dyrektorem teatru w Polsce. To dobrze, że Legnica stała się oazą spokoju na teatralnej mapie Polski wstrząsanej przez politykę. Nadal będziemy robić wyrazisty teatr komentujący to, co dzieje się za oknem - zadeklarował Jacek Głomb.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji