Pomoc

Pomoc

Proste wyszukiwanie na stronie głównej

Na stronie startowej Encyklopedii znajdują się trzy wyszukiwarki maksymalnie ułatwiające dostęp do wiedzy uporządkowanej w bazach danych oraz przejrzyste wyniki wyszukiwania. Wyszukiwarka haseł rzeczowych, wyszukiwarka osób i wyszukiwarka przedstawień. W polach wyszukiwania zostały zasugerowane teksty do wpisania. Każdą z baz można tez przeszukiwać za pomocą indeksu alfabetycznego lub poprzez filtrowanie, które towarzyszy indeksom.

 1. W pole formularza wpisujemy tekst który chcemy wyszukać a następnie na klawiaturze klikamy enter lub obrazek lupy obok pola formularza.
 2. Możemy wyszukiwać również w indeksach, wystarczy kliknąć na poniższy link a następnie wyświetli się strona jak poniżej:
Wyszukiwarka

Indeksy

Na tej stronie możemy szybko przeszukiwać zasoby za pomocą alfabetycznego indeksu. Po kliknięciu na odpowiednią literę, zostanie wyświetlona lista haseł zaczynających się na tę literę.

Wyszukiwarka

Historia teatru w Polsce i na świecie

Oś czasu porządkująca w układzie chronologicznym wydarzenia z historii teatru polskiego i światowego. Odpowiednia datę można wybrać za pomocą suwaka lub listy dat i miesięcy. Można też przesuwać się po osi za pomocą strzałek umieszczonych po prawej i lewej stronie.

Wyszukiwarka
 1. Pola wyboru roku oraz miesiąca od których mają być wyświetlane wydarzenia na linii czasu.
 2. Przycisk do wyświetlenia poprzedniego wydarzenia.
 3. Przycisk do wyświetlenia następnego wydarzenia.
 4. Znacznik aktualnej daty na osi czasu, można go chwycić i przesunąć w dowolne miejsce na osi czasu co spowoduje wyświetlenie wydarzeń zaczynających sie od tego miejsca.
 5. Obszar nad osią czasu - w tym miejscu wyświetlane są wydarzenia z polskiego teatru.
 6. Obszar pod osią czasu - w tym miejscu wyświetlane są wydarzenia ze światowego teatru.

Pracownia

Pracownia jest przestrzenią do pracy z materiałami źródłowymi, które oferuje Encyklopedia. Można z niej korzystać bez logowania, ale wtedy wszystkie zgromadzone informacje i notatki nie zostaną zachowane. Logowanie umożliwia trwałe zapisywanie efektów pracy i przeszukiwania oraz dostęp do źródeł w trybie profesjonalnym. W pracowni znajdują się pomocne narzędzia: edytor tekstowy (Notes) oraz program do przygotowywania wieloslajdowych prezentacji.

Wyszukiwarka
Wyszukiwarka

Zarządzanie elementami w pracowni

Na wielu stronach są umieszczone znaki plusa. Kliknięcie w znak plusa dodaje wybrany element do Pracowni. Podczas dodawania powinniśmy wybrać odpowiedni folder, w którym chcemy zachować wybrany element oraz komentarz.

Wyszukiwarka

Ogólny tekst o pracowni. Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki.

Wyszukiwarka
 1. Opis wyszukiwarki.
 2. Elementy dodane do pracowni podzielone na kategorie.
 3. Przycisk do wyświetlenia następnego wydarzenia.
 4. Możliwość tworzenia nowych folderów.

Pasek boczny z przydatnymi funkcjami

Na każdej stronie Encyklopedii znajduje się podążający za użytkownikiem pasek boczny ułatwiający szybki dostęp do podręcznych informacji i narzędzi,

Ikona

Szybki dostęp do przestrzeni roboczej i folderów ze zgromadzonymi materiałami.

Ikona

Otwiera edytor tekstu służący do robienia notatek.

Ikona

Szybkie dodawanie treści do z każdej strony do zasobów Pracowni.

Ikona

Umożliwia zapisanie treści w formacie pdf.

Ikona

Funkcja drukuj.

Ikona

Formularz do zgłaszania zmian i poprawek.

Wyszukiwarka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji