Autorzy

Trwa wczytywanie

Andrzej Bartnikowski

(ur. 1972)
Dramatopisarz, reżyser teatralny i tłumacz. W 1995 roku założył w Olsztynie Teatr Żywych Fotografii, który istniał do 1999 roku, działając w ramach Stowarzyszenia Tratwa (stowarzyszenie olsztyńskich punków). Skończył reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie; był asystentem Grzegorza Jarzyny podczas pracy nad "Uroczystością (Festen)" w 2001 roku. W latach 2005-2007 Bartnikowski pełnił funkcję sekretarza literackiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, koordynując między innymi cykl "Dramat w działaniu".
Jako reżyser debiutował w 2002 roku spektaklem "Dwadzieścia minut z aniołem" Aleksandra Wampiłowa w Teatrze Ateneum w Warszawie. Również w kolejnych latach chętnie sięgał po dramat rosyjski: "Moskwę Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa (przedstawienie impresaryjne, 2003 oraz Teatr Polski w Warszawie, 2006) i "Ludzi starszych zawodów" Daniela Priwałowa (Teatr im. Stefana Jarzacza w Olsztynie, 2006). W Olsztynie zrealizował również "Dwoje w drodze" peruwiańskiego pisarza Marii de Cesar (2006) i "Heddę Gabler" (2007), a w Teatrze Polskim w Warszawie - "Noc" Andrzeja Stasiuka (2008).
Jako dramatopisarz Andrzej Bartnikowski debiutował w 2003 w "Dialogu" sztuką "Wolność" (nr 11), wystawioną w 2004 w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim w reżyserii Justyny Celedy. W 2006 w im. Stefana Jarzacza w Olsztynie odbyła się premiera "Kuszenia Franza K" Bartnikowskiego (według "Procesu" Franza Kafki) w reżyserii Cezarego Ilczyny. Kolejny dramat Bartnikowskiego, "Postępujący zanik mięśni" (druk: "Dialog" nr 11/2006) został wyróżniony (pod pierwotnym tytułem: "Łaska trwa nad ciałami") w konkursie na napisanie sztuki współczesnej, zorganizowanym przez Stary Teatr w Krakowie i "Dialog". Autor sam go wyreżyserował w Teatrze Polskim w Poznaniu w 2008 roku.
Andrzej Bartnikowski jest również autorem przekładu dramatu Wiaczesława Durnienkowa "W czarnym mieście" (czytanie w TR Warszawa w ramach cyklu Nowa Dramaturgia, 30.04.2007).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji