Artykuły

Olsztyn. Teatr Lalek działa już pełną parą

Rozpoczął się kolejny sezon w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Na scenę powróciło "Sześciu służących", adaptacja baśni braci Grimm. We wrześniu będzie można też obejrzeć "Koniec bajki".

Wciąż na stronie internetowej Olsztyńskiego Teatru nie ma repertuaru na październik. Przypomnijmy, że do środy 12 września Urząd Miasta czeka na kandydatów na stanowisko dyrektora teatru. Prezydent Piotr Grzymowicz zdecydował o ogłoszeniu konkursu po tym, jak Andrzej Bartnikowski, kierujący OTL prawie trzy lata temu został oskarżony przez byłą pracownicę teatru i niektórych związkowców o mobbing i nadużycia.

Jak dowiedzieliśmy się w piątek od Gabrieli Konarzewskiej, szefowej Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta na konkurs wpłynęła jedna oferta.

Tymczasem OTL kontynuuje pracę. Anna Ratkowska, przedtem zastępczyni dyrektora, teraz pełni jego obowiązki. Andrzej Bartnikowski został konsultantem artystycznym teatru i pracuje nad kolejną premierą. Jest to "Piotruś Pan", historia chłopca, który nigdy nie będzie dorosły.

- Razem planujemy też obchody 65-lecia Olsztyńskiego Teatru Lalek - mówi Anna Ratkowska. - Uroczystości odbędą się w październiku.

Tymczasem wczoraj na scenę wróciło "Sześciu służących", inscenizacja baśni braci Grimm. Przedstawienie wyreżyserował Michał Derlatka, autorem scenografii jest Michał Dracz, mistrzowie w swoich dziedzinach. Historia jest niby prosta - książę chce poślubić królewnę. Idzie do pałacu i po drodze zabierają się z nim przedziwne osobniki. Jeden jest strasznie gruby, inny ma wielkie uszy. Królewicz, żeby dostać rękę królewny, musi wykonać różne niemożliwe do wykonania zadania.

I wtedy pomagają mu jego służący. Teatr Derlatki i Dracza jest zrobiony z niczego - z kartonów, starego swetra i wstążki. Ale jest bardzo atrakcyjny. Śmiejemy się, boimy, nie wiemy co nas czeka. Świetnie bawią się dzieci i dorośli. W przedstawieniu występują Hanna Banasiak, Jarek Cupriak, Monika Gryc, Adam Hajduczenia, Agnieszka Harasimowicz, Mateusz Mikosza, Marcin Młynarczyk i Karolina Sadowska.

Wczoraj inauguracji sezonu towarzyszył wernisaż fotografii "Za drzwiami". Autorką zdjęć jest Katarzyna Schulz. Pokazuje na nich klatki schodowe olsztyńskich kamienic, pokaleczone śladami pozostawionymi przez czas.

Z kolei w czwartek 13 września OTL zaprasza na pokaz przygotowany przez grupy Teatroholików. Test zatytułowany "Siedem Pięćdziesiąt "powstał w Pracowni Dramatu OTL. Jego autorką jest Magda Siwik. Opiekę reżyserską nad grupą sprawuje Tomasz Czaplarski. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Biurze Organizacji Widowni.

Teatroholicy to grupa warsztatowa, do której mogą się zapisywać osoby w wieku 14-60 lat. Spotkania będą się odbywały przez cały sezon, od października w poniedziałki o godz. 17. Opiekunem grupy jest aktor Tomasz Czaplarski. Jeszcze we wrześniu będzie można wybrać się na spektakl "Koniec bajki". W przedstawieniu, którego akcja rozgrywa się w studiu telewizyjnym występują Janka Opowiadanka, Pan Forte, Babcia Bajba oraz Baba Jaga. Na scenę powróci też Petit Pierre, spektakl adresowany do starszej widowni. To opowieść o autentycznej postaci. Pierre Avezard (1909-1992) był niepełnosprawny, ale mimo wykonał wielkie dzieło - własne wesołe miasteczko. Sztukę o nim napisała Suzanne Lebeau.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji