Autorzy

Trwa wczytywanie

Maciej Kowalewski

(ur. 30 lipca 1969, Koło, Polska)
Aktor teatralny i filmowy, dramatopisarz, scenarzysta, reżyser. Ojciec Bolesław był mistrzem stolarskim, a matka Janina nauczycielką języka polskiego.
W latach 1989-1993 studiował w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Po jej ukończeniu zaczął pracował przez dwa lata jako aktor w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie w latach 1996-2000 występował w Teatrze Nowym. Po roku 2000 współpracował między innymi z Teatrem im. Modrzejewskiej w Legnicy, Miejskim w Gdyni, Dramatycznym w Wałbrzychu, Rampą i Teatrem Polskim w Warszawie i wieloma innymi scenami na terenie całego kraju. W roku 2003 otwiera własną Kompanię Teatralną MM PRZEBUDZENIE w Teatrze Polskim w Warszawie. Spektaklem inaugurującym jest jego własna sztuka, satyra na środowisko teatralne, "Poczekalnia", którą reżyseruje i w której występuje jako jeden z bohaterów.
Zagrał także w kilku filmach: "Carewiczu Aleksjeju" (cesarz Karol VI), "Liście Schindlera" i "Pianiście" (role epizodyczne). Gra Franka Stachyrę w serialu telewizyjnym "Lokatorzy".
Obecnie jest przede wszystkim autorem; dramatów: "Bomba", "Ex Barbi", "Obywatel M", "Wyspa", "Krynickie tango", "Bajka o sercu ze strychu", "Miss HIV" musicalu "Przygody mrówki Bobo Jogo", a także współautorem "Ballady o Zakaczawiu". Pisze też scenariusze, wiersze i piosenki.
Jest laureatem XVI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 1993 roku otrzymał wyróżnienie na XI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, w sezonie 2000/2001 jako jeden ze współautorów został uhonorowany nagrodą główną w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za "Balladę o Zakaczawiu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji