Artykuły

Warszawa. Finał Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Joanna Drozda i Marta Ojrzyńska otrzymały I nagrodę zespołową w 12. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Werdykt ogłoszono w piątek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który wręczył laureatom dyplomy, "konkurs ożywia i wzbogaca polskie życie teatralne".

- Chodzi w nim o zmierzenie się z problemami współczesności - podkreślił. Zapewnił też, że konkurs nadal będzie miał silne wsparcie resortu.

Drozda i Ojrzyńska zostały docenione za spektakl autorski "Brzeg-Opole", wystawiany m.in. w warszawskiej Starej Prochoffni, i otrzymały 20 tys. zł.

II nagrodę zespołową (15 tys. zł) otrzymali realizatorzy i wykonawcy przedstawienia "Zielony wędrowiec" Liliany Bardijewskiej (Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej).

Dwa wyróżnienia indywidualne przyznano za reżyserię Małgorzacie Bogajewskiej za przedstawienie "Dotyk" Marka Modzelewskiego (Teatr Powszechny w Warszawie) i Maciejowi Kowalewskiemu za "Miss HIV" (jego autorstwa; scena Le Madame).

I nagrodę indywidualną w wysokości 8 tys. złotych, uhonorowano Halinę Zalewską-Słobodzianek za scenografię do przedstawienia "Siała baba mak" Krystyny Miłobędzkiej (Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej). II nagrodę indywidualną za scenografię (6 tys. zł) przyznano Janowi Kozikowskiemu za pracę przy przedstawieniu "Wszystkim Zygmuntom między oczy" Mariusza Sieniewicza (Teatr

Polski we Wrocławiu).

Przyznano również nagrody aktorskie. Małgorzata Rożniatowska otrzymała I nagrodę w wysokości 10 tys. zł za rolę Anity Szaniawskiej w przedstawieniu "Uwaga, złe psy" Remigiusza Grzeli (Teatr Wytwórnia w Warszawie).

Dwie równorzędne II nagrody aktorskie (po 8 tys. zł) trafiły do Joanny Drozdy i Marty Ojrzyńskiej za role w ich autorskim przedstawieniu "Brzeg-Opole".

Cztery równorzędne wyróżnienia aktorskie (po 6 tys. zł) przyznano Edycie Olszówce za rolę w przedstawieniu "Dotyk" Marka Modzelewskiego (warszawski Teatr Powszechny), Matyldzie Paszczenko za kreację Karoliny w "Absyncie" Magdaleny Fertacz (Laboratorium Dramatu Warszawa), Marii Seweryn za rolę Iriny w "Miss Hiv" Macieja Kowalewskiego, Jackowi Popławskiemu za rolę Torgolika w spektaklu "O smoku Grubeloku" Edmunda Wojnarowskiego (Teatr Lalki i Aktora w Katowicach).

Jury zarekomendowało również do Nagrody im. Jana Świderskiego, przyznawanej przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, Annę Srokę za rolę w przedstawieniu "Taksówka" Igora Gorzkowskiego (Studio Teatralne Koło w Warszawie).

Przyznano też nagrodę dla autora tekstu dramatycznego Markowi Koterskiemu za sztukę "Dzień świra". Wyróżnienie specjalne otrzymali artyści amatorskiego Teatru Bezdomnego im. Bogumila Hrabala działającego przy Żarowskim Ośrodku Kultury w Żarowie.

Konkurs - odbywający się już po raz dwunasty - miał charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie Komisja Artystyczna obejrzała 83 spektakle teatralne, z których do finału zakwalifikowanych zostało 13 przedstawień i dwa teksty dramatyczne.

Zakwalifikowane do finału przedstawienia zostały ocenione przez jury w składzie: Sławomira Łozińska, Ewa Kwiecień, Bożena Sawicka, Jarosław Gajewski, Tomasz Kubikowski, Michał Walczak, Waldemar Zawodziński.

Do konkursu przystąpiły zarówno teatry instytucjonalne (37 placówek), jak i offowe, działające na zasadzie agencji impresaryjnych, a niekiedy wręcz w formule amatorskich scen przy domach kultury (30 placówek). Ponadto 14 przedstawień zgłoszonych zostało przez teatry lalkowe, jedno przez teatr muzyczny i jedno przez teatr szkolny.

Na zdjęciu: uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji