Autorzy

Trwa wczytywanie

Maciej Słomczyński

SŁOMCZYŃSKI Maciej
(ur. 10 kwietnia 1922, Warszawa, Polska - zm. 21 marca 1998, Kraków, Polska)
Pisarz i tłumacz. Był synem amerykańskiego reżysera i producenta filmowego Meriana Coopera, twórcy słynnego King Konga, oraz Angielki, Marjorie Crosby-Słomczyńskiej. Nazwisko Słomczyński nosił po ojczymie, Aleksandrze Słomczyńskim, za którego wyszła jego matka. W 1941 roku Słomczyński wstąpił do Konfederacji Narodu, a w 1943 roku znalazł się w szeregach Armii Krajowej. Został aresztowany w 1944 i osadzony na Pawiaku, skąd uciekł. Wówczas przedostał się na Zachód i służył w armii i żandarmerii amerykańskiej we Francji.
Debiutował wierszami wydrukowanymi w 1946 roku na łamach łódzkiego pisma "Tydzień". W 1947 roku powrócił na stałe do Polski, a siedem lat później osiadł w Krakowie.
Jako tłumacz przełożył między innymi "Ulissesa" Jamesa Joyce`a, "Piotrusia Pana"
Jamesa Matthew Barrie`go oraz "Przygody Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Jest jedynym człowiekiem na świecie, który przetłumaczył wszystkie dzieła Williama Shakespeare'a. Był autorem powieści sensacyjnych i kryminalnych, które publikował pod pseudonimami Joe Alex, Józef Aleks i Kazimierz Kwaśniewski. Jako Joe Alex był także autorem scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych ("Panny z Acheronu") oraz widowisk i audycji telewizyjnych.
Kryminały Joe Alexa zostały przetłumaczone na kilkanaście języków: białoruski, bułgarski, czeski, litewski, łotewski, niemiecki, rosyjski, rumuński, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, ukraiński i węgierski.
Słomczyński był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Rotary Club, wiceprezesem międzynarodowego stowarzyszenia "Fundacja Jamesa Joyce'a", a od 1973 członkiem Irish Institute.
Jego synem jest polski matematyk Wojciech Słomczyński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji