Teatr Nowa Komedia
Teatr rozpoczął działalność zaciągnięciem długu w wysokości 45 000 zł. Niezbędny był bowiem remont sali w podziemiach Panoramy przy Karowej 18, w sali na 600 miejsc. Wymieniono posadzki w garderobach i kancelariach, zamontowano żyrandole i odpowiednie oświetlenie. Spółka: Stefana Jaracza, Marii Modzelewskiej oraz Mariana Hemara, kierująca teatrem, dała propozycje repertuarowe, które przeszły do historii. Firma Mariana Hemara grana była 102 razy i okrzyknięta sukcesem sezonu. Jednak do czasu, gdy wystawiono kolejną sztukę Rodzinę Antoniego Słonimskiego.
Dramat, projektowany na Teatr Polski i pisany dla Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, został odrzucony przez dyrektora Arnolda Szyfmana. Stefan Jaracz, “na pięterku” kawiarni Ziemiańska, przekonał niechętnego autora, by udzielił mu prawa do wystawienia. Przedstawienie zagrano 108 razy, a krytyka, z Boyem-Żeleńskim na czele, oceniła je jednoznacznie pozytywnie.
Trzecią propozycją, która miała triumfalnie zakończyć sezon Nowej Komedii był Płaszcz Mikołaja Gogola, w przeróbce Juliana Tuwima. Choć Stefan Jaracz stworzył jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze, krytyka nie pochwaliła przedstawienia, a i publiczność nie dopisała. Po 25 spektaklach, Nowa Komedia przedwcześnie zakończyła warszawski sezon i udała się w objazd, by ratować finanse teatru.
W Łodzi, gdzie pokazano 12 razy Firmę jeszcze przed premierą w Warszawie, teraz wystawiono Rodzinę. Sukces 21 przedstawień pozwolił pojechać do innych miast. W całej Polsce, 49 razy, w ciągu wakacji pokazano Firmę. We wrześniu jednak, w Warszawie Stefan Jaracz założył nową spółkę z Mirą Zimińską i Karolem Bendą. Dali w ten sposób początek Teatrowi Aktora. Maria Modzelewska zaś wróciła do Teatru Polskiego, a Marian Hemar zaangażował się w tworzenie Wielkiej Rewii.
Ewa Hevelke (2017)
Bibliografia:
- Władysław Mart Stefan Jaracz, Drukarnia Krajowa , Warszawa 1935
- Edward Krasiński Stefan Jaracz, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1976
- Henryk Szletyński Stefana Jaracza wzloty i zabłądzenia, Wydawnictwo Literackie, Wrocław-Kraków 1984
- Anna Mieszkowska Ja, kabareciarz. Marian hemar od Lwowa do Londynu, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2005
Sezon: 1933 / 1934
Kierownictwo
dyrektor:
Stefan Jaracz
Maria Modzelewska
Marian Hemar
Zespół artystyczny
aktorzy: Marcin Bay-Rydzewski, Zygmunt Chmielewski, Jerzy Chodecki, Maria Dąbrowska, Stanisław Daniłowicz, Bolesław Dominiak, Edmund Fidler, Edmund Fidler, Tadeusz Frenkiel, Hanna Jaracz, Stefan Jaracz, Stefania Kornacka, Juliusz Łuszczewski, Marian Mariański, Maria Modzelewska, Józef Orwid, Stanisława Perzanowska, Stanisław Purzycki, Zygmunt Regro-Regirer, Bohdan Wasiel, Maria Zarębińska