Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Teatr Nowa Komedia

Teatr rozpoczął działalność zaciągnięciem długu w wysokości 45 000 zł. Niezbędny był bowiem remont sali w podziemiach Panoramy przy Karowej 18, w sali na 600 miejsc. Wymieniono posadzki w garderobach i kancelariach, zamontowano żyrandole i odpowiednie oświetlenie. Spółka: Stefana Jaracza, Marii Modzelewskiej oraz Mariana Hemara, kierująca teatrem, dała propozycje repertuarowe, które przeszły do historii. Firma Mariana Hemara grana była 102 razy i okrzyknięta sukcesem sezonu. Jednak do czasu, gdy wystawiono kolejną sztukę Rodzinę Antoniego Słonimskiego.

Dramat, projektowany na Teatr Polski i pisany dla Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, został odrzucony przez dyrektora Arnolda Szyfmana. Stefan Jaracz, “na pięterku” kawiarni Ziemiańska, przekonał niechętnego autora, by udzielił mu prawa do wystawienia. Przedstawienie zagrano 108 razy, a krytyka, z Boyem-Żeleńskim na czele, oceniła je jednoznacznie pozytywnie.

Trzecią propozycją, która miała triumfalnie zakończyć sezon Nowej Komedii był Płaszcz Mikołaja Gogola, w przeróbce Juliana Tuwima. Choć Stefan Jaracz stworzył jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze, krytyka nie pochwaliła przedstawienia, a i publiczność nie dopisała. Po 25 spektaklach, Nowa Komedia przedwcześnie zakończyła warszawski sezon i udała się w objazd, by ratować finanse teatru.

W Łodzi, gdzie pokazano 12 razy Firmę jeszcze przed premierą w Warszawie, teraz wystawiono Rodzinę. Sukces 21 przedstawień pozwolił pojechać do innych miast. W całej Polsce, 49 razy, w ciągu wakacji pokazano Firmę. We wrześniu jednak, w Warszawie Stefan Jaracz założył nową spółkę z Mirą Zimińską i Karolem Bendą. Dali w ten sposób początek Teatrowi Aktora. Maria Modzelewska zaś wróciła do Teatru Polskiego, a Marian Hemar zaangażował się w tworzenie Wielkiej Rewii.

Ewa Hevelke (2017)

Bibliografia:

  • Władysław Mart Stefan Jaracz, Drukarnia Krajowa , Warszawa 1935
  • Edward Krasiński Stefan Jaracz, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1976
  • Henryk Szletyński Stefana Jaracza wzloty i zabłądzenia, Wydawnictwo Literackie, Wrocław-Kraków 1984
  • Anna Mieszkowska Ja, kabareciarz. Marian hemar od Lwowa do Londynu, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2005

 

Sezon: 1933 / 1934

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji