Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Teatr Malickiej

Teatr Malickiej działał do kwietnia 1939 przy Karowej 18, w dolnej sali na 450 miejsc. 13 stycznia 1939 roku zainaugurowano przedstawieniem Madame Bovary drugą scenę teatru przy ulicy Marszałkowskiej 8.

Obok Teatru Kameralnego był najdłużej, nieprzerwanie działającym teatrem prywatnym w Warszawie. Nie bez znaczenia pozostawał również fakt, że całkowicie był zintegrowany z osobowością gwiazdy filmu i teatru Marii Malickiej

Popularność sceny, przy Karowej 18, wzmagało również i to, że Malicka pracowała w duecie ze Zbyszkiem Sawanem, ulubieńcem publiczności, a prywatnie mężem aktorki. Wspólnie pojawiali się na ekranach kin i scenach teatralnych. Repertuar teatru bazował na tekstach zagranicznych dramatów: George’a Bernarda Shaw’a, Władysława Bus-Feketego, Dario Niccodemiego, Laszlo Miklosa.

Polski repertuar opierał się z jednej strony na dramatach klasycznych - Juliusza Słowackiego, Jana Adolfa Hertza, oraz nowoczesnych debiutantów: Romana Niewiarowicza i Antoniego Cwojdzińskiego. Najczęściej przedstawienia reżyserował Zbyszko Sawan, podejmował się tego zadania również Roman Zawistowski oraz Janusz Nowacki.

Teatr dawał rocznie prawie czterysta przedstawień, w prawie wszystkich obsadach pojawiała się Maria Malicka. Był to więc osobisty sukces i dyskontowanie popularności aktorki, ale też duża odpowiedzialność, o której Malicka często mówiła w prasie. 

Repertuar Teatru Malickiej stał się w okresie okupacji podstawą programu jawnego Teatru Komedia, w którym aktorka powtarzała swoje kreacje.

Ewa Hevelke (2018)

Bibliografia:

  • Edward Krasiński, Warszawskie sceny 1918-1939, PIW, Warszawa 1976
  • Tomasz Mościcki, Teatry Warszawy. Kronika 1939, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2009

Sezon: 1935 / 1936

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji