Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Cyrulik Warszawski

Po wahaniach koniunktury i przygodach w stylu dodatków do programów kinowych, w 1935 roku sytuacja teatrów ustabilizowała się nieco. Fryderyk Jarosy po przygodzie ze Starą Bandą, otworzył teatr, który będzie prowadził do 1939 roku.

Ustabilizowany zespół aktorski i autorski pozwolił spokojnie rozwijać linię repertuaru - pogodnej satyry obyczajowej i politycznej. Marian Hemar był autorem większości tekstów w programach, które miały premierę mniej więcej co dwa miesiące.

Cyrulik był też sejsmografem zmieniającej się mody kultury popularnej. Pierwszy wyczuwał zmianę potrzeb publiczności i wprowadził do repertuaru pełnospektaklowe komedie muzyczne. Na scenie Cyrulika właśnie, miała premierę m.in. Kariera Alfa Omegi satyra polityczna Juliana Tuwima i Mariana Hemara, z legendarną kreacją Adolfa Dymszy. Kazimierz Junosza-Stępowski zagrał rolę ochmistrza dworu w operetce Ralfa Benatzkiego Król pod parasolem (prem. 28 listopada 1936), stojąc na scenie obok Igo Syma, Fryderyka Jarossego, Zofii Terne, Heleny Grossówny.

Później komedie muzyczne przeplatały się z programami „składankowymi”: Jaś u raju bram Ralfa Benatzkiego, w przeróbce Mariana Hemara (prem. 9 września 1937), z Hanką Ordonówną w roli głównej, zastąpiony został po ponad miesięcy przez progam Ktoś tu zwariował w reż. Fryderyka Jarossego, złożony z tekstów Juliana Tuwim, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota. Frekwencję ta druga propozycja miała znacznie lepszą i utrzymała się w repertuarze przez ponad dwa miesiące. Szybkie więc były reakcje na zmiany potrzeb widzów.

Teatr zakończył swą historię w kwietniu 1939 roku, ale Jarossy już miał w planach kolejną scenę – Figaro.

Ewa Hevelke (2018)

Bibliografia:

  • Edward Krasiński, Warszawskie sceny 1918–1939, P.I.W., Warszawa 1976
  • Ludwik Sempoliński, Wielcy artyści małych scen, Czytelnik, Warszawa 1977
  • Mira Zimińska-Sygietyńska, Nie żylam samotnie, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa, 1985
  • Tomasz Mościcki, Teatry Warszawy. Kronika 1939, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2009

Sezon: 1935 / 1936

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji