Autorzy

Trwa wczytywanie

Michał Zabłocki

ZABŁOCKI Michał
(ur.23 września 1964, Warszawa, Polska)
Poeta i reżyser. Syn Aliny Janowskiej, aktorki i Wojciecha Zabłockiego, sportowca i architekta.W latach 1979-1987 zdobywał wielokrotnie tytuły indywidualnego i drużynowego mistrza Polski, a w 1984 - szóste miejsce na mistrzostwach świata juniorów w szermierce. Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1987). W roku 1988 dostał się z drugą lokatą na Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, który ukończył w roku 1992. Za nakręcony w trakcie pierwszego roku studiów film dokumentalny "Styk klingi" otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmów Sportowych w Turynie. W czasie studiów nakręcił cztery krótkometrażowe filmy fabularne, półgodzinny dokument oraz widowisko telewizyjne. W roku 1991 na zamówienie Teatru Ludowego w krakowskiej Nowej Hucie napisał przeszło trzydzieści piosenek do nowej adaptacji "Opery żebraczej" Johna Gay'a z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. W roku 1993 został laureatem plebiscytu Muzycznej Jedynki za najlepszy tekst roku do piosenki Grzegorza Turnaua "Cichosza". Jest znanym szerokiej publiczności autorem scenariuszy, reżyserem i producentem teledysków Turnaua a także Agnieszki Chrzanowskiej, Anny Szałapak i Beaty Rybotyckiej oraz wielu innych wykonawców różnych stylistyk muzycznych.
W 1996 roku ukazał się zbiór jego wierszy pod tytułem "Natężenie świadomości". Rok później wyszedł kolejny zbiór "Pustka w środku". W roku 2000 nakładem wydawnictwa Poemat ukazała się nietypowa, bibliofilska seria nitowanych książek z sześcioma tytułami: "Natężenie świadomości", Pustka w środku", "Wszystko o miłości", "Twój Dekalog", "Opera Żebracza - teksty piosenek i arii", "Wariutkowie". Zrealizowany w 2000 roku film muzyczny "Nie bój się nic nie robić" (piosenki Agnieszki Chrzanowskiej do słów Michała Zabłockiego) był emitowany już kilkunastokrotnie przez różne kanały telewizji publicznej.
W październiku 2004 roku ukazała się kolejna książka Zabłockiego "100 krótkich wierszy" po polsku i po angielsku.
Zabłocki jest autorem Programu Rewolucji Poetyckiej "Multipoezja", w ramach którego znalazły się "Projekcje wierszy na murach domów", "Wiersze chodnikowych", "Wiersze pisanych online" i wielu innych poetyckich inicjatyw. "Wiersze pisanych on-line" to poezja tworzona wspólnie z internautami na czacie "Multipoezja" w portalu onet.pl. "Projekcje wierszy na murach domów" odbywały się przez cały rok od października 2002 do października 2003 na murach dwóch eksponowanych kamienic w Warszawie i Krakowie, a od 1 stycznia 2006 roku trwają bezterminowo na fasadzie kamienicy przy ul. Brackiej 2 róg Rynku Głównego w Krakowie. "Wiersze chodnikowych" Zabłocki drukuje na chodnikach miast na wiosnę każdego roku. Michał Zabłocki jest autorem cyklu wierszy "Ogień olimpijski", który posłużył za podstawę 13 piosenkom Agnieszki Chrzanowskiej ilustrującym zmagania polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku w Atenach. W maju 2003 roku otrzymał nagrodę Lucent Technologies Poland za upowszechnianie nowoczesnych środków komunikacji poprzez multimedialną twórczość poetycką.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji