Artykuły

Piosenki inne niż w telewizji

To jest festiwal absolutnie niepodobny do wszystkich innych. W sobotę rozpoczyna się w Krakowie II Tydzień Piosenki Polskiej - lirycznej i dynamicznej, kameralnej i chóralnej, zawsze jednak wartościowej.

Pomysł zmaterializował się dzięki współpracy trzech krakowskich scen: legendarnej Piwnicy pod Baranami, Lochu Camelot oraz Pracowni Polskiej Piosenki Michała Zabłockiego - poety i autora tekstów m. in. dla Grzegorza Turnaua i Czesława Mozila. Festiwal ma promować piosenkę literacką, traktowaną dziś po macoszemu na wszystkich innych tego typu świętach, z Opolem na czele.

Podczas tego tygodnia będzie można przekonać się, że piosenka literacka ma różnorodne oblicza. Z jednej strony organizatorzy zapraszają na liryczne recitale gwiazd Piwnicy pod Baranami - Anny Szałapak (w zupełnie nowym, premierowym programie!) czy Leszka Wójtowicza, a dla całkowitego kontrastu anonsowany jest występ Kovalczyka, znanego dawniej jako Paweł Kowalczyk. Dziewięć lat temu zwrócił na siebie uwagę udziałem w telewizyjnym "Idolu",w którym przegrał rywalizację z Moniką Brodką. Potem długo szukał dla siebie miejsca na estradzie, aż znikł kompletnie na pewien czas. Niedawno powrócił oryginalną jazzowo-soulową płytą.

Program II Tygodnia Piosenki Polskiej oparty jest głównie na występach artystów związanych z trzema krakowskimi scenami. I tak na przykład Loch Camelot proponuje na sobotnią inaugurację koncert satyrycznych i poetyckich piosenek Michała Chłudzińskiego "Z barszczu pod rynnę". Konkurencyjną ofertą będzie w tę sobotę wieczór, na który zaprasza Piwnicy pod Baranami lub muzyczna podróż ""W stronę słońca i kosmosu" Michała Jurkiewicza i Diany Ciecierskiej z pracowni Michała Zabłockiego.

Z innych atrakcji warto wymienić spotkanie z Jagą Wrońską, którą Lech Camelot zaprosił, by podczas wieczoru "Grand Valse Brillant na moście w Awinion" zaśpiewała słynne utwory Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego. Z kolei aktorka Marta Honzatko, która współpracuje z Michałem Zabłockim, przygotowuje muzyczny monodram "Casting - reaktywacja". Intrygująco zapowiada się projekt wokalny Co-Opera (z parą znanych śpiewaków Justyną Reczeniedi i Krystianem Adamem Krzeszowiakiem) i 32-osobowego chóru mieszanego Passionart (z nowymi, wielogłosowymi kompozycjami Janusza Wierzgacza).

Natomiast 5 sierpnia, w 101. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Loch Camelot zaprasza wieczorem na krakowski Mały Rynek na wspólną lekcję śpiewania. Cały program II Tygodnia Polskiej Piosenki w Krakowie to 27 recitali, koncertów i spektakli. Impreza zakończy się 8 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji