Wrocław. Oświadczenie ZASP-u ws. wyboru dyrektora Opery Wrocławskiej
Pojawiające się próby interpretacji politycznej werdyktu komisji wydają się ZG ZASP - nieodpowiedzialne - pisze Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP-u, w nawiązaniu do artykułu Magdaleny Kozioł w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
Warszawa, 6 maja 2016 r.
Redakcja Gazety Wyborczej we Wrocławiu
OŚWIADCZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZASP
Obradujący w dniu dzisiejszym Zarząd Główny ZASP, w kontekście medialnych prób upolitycznienia werdyktu komisji wybierającej dyrektora naczelnego Opery Wrocławskiej (artykuł Magdaleny Kozioł, GW we Wrocławiu z dnia 6 maja 2016 r.), zwraca się z apelem o poszanowanie decyzji komisji konkursowej. Repertuar operowy nie należy do żadnej ze stron przedstawicieli polityki i nie może być przypisywany żadnej opcji.
Przedstawiciel ZASP na forum komisji, wyrażał troskę o kształt artystyczny tej instytucji, a także o sposób zarządzania nią, ponieważ zna doskonale mechanizmy działalności Opery Wrocławskiej. Zarząd Sekcji Teatrów Muzycznych podziela zdanie ZG ZASP, że dyrektorem artystycznym opery powinien być dyrygent lub, co w ostatnich czasach coraz bardziej powszechne - reżyser, osoba potrafiąca skoordynować pracę wielu działów instytucji. Pani Magdalena Kozioł w GW we Wrocławiu stwierdza: "rekomendacją komisji odpowiedzialnej za kulturę, Zarząd Województwa związany nie jest". Tymczasem ZG ZASP jest w posiadaniu opinii prawnej sformułowanej w oparciu o wyrok Sądu Administracyjnego, która podkreśla, że osoba wyłoniona w konkursie ma otrzymać powołanie na stanowisko dyrektora, skoro organizator powołał komisję, której przydzielił zadanie wyłonienia kandydata. Cytuję "wskazać należy, iż w ocenie Sądu z art.15 ust. 5 u.d.k. w sposób jednoznaczny wynika wiążący dla organizatora, charakter konkursu, przez co należy rozumieć, iż dopiero, gdy osoba wyłoniona w wyniku konkursu odmawia podpisania przedstawionej mu przez organizatora umowy, zwalnia to organizatora z obowiązku jej zawarcia i daje możliwość rozpisania nowego konkursu. W ocenie Sądu, organizator w rozumieniu ustawy u.d.k. nie dysponuje upoważnieniem do anulowania wyników konkursu na dyrektora teatru, uprawnienie to wykracza poza zakres jego kompetencji ściśle określonych w u.d.k. oraz rozporządzeniu wykonawczym. Wybór kandydata na dyrektora teatru dokonany przez komisję konkursową jest zatem, wg tego poglądu, wiążący dla organizatora" (wyrok Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dn. 10 listopada 2015r. sygn. akt II. SA/Bd 1112/15) ZASP wyraża pogląd oparty na doświadczeniu, że dyrektor instytucji musi być łatwo osiągalny dla pracowników i kierować osobiście realizacją przedstawionego programu. To, z kolei implikuje sytuację, w której dyrektor powinien, z zasady, być na miejscu. Tym poglądem kieruje się ZASP we wszystkich konkursach na dyrektorów. Pojawiające się próby interpretacji politycznej werdyktu komisji wydają się ZG ZASP - nieodpowiedzialne.
Olgierd Łukaszewicz
Prezes Zarządu Głównego ZASP
Do wiadomości:
Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński Zarząd Województwa Dolnośląskiego Zarząd Oddziału ZASP we Wrocławiu