Osoby

Trwa wczytywanie

Rafał Bartmiński

Rafał Bartmiński urodził się w 1977 roku w Lublinie. Absolwent wydziału wokalno- aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.
Już od pierwszego roku studiów rozpoczął intensywną działalność koncertową. Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki - Opera Narodowa, 2002). Jeszcze w czasie studiów związał się z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Z zespołem tego teatru śpiewał podczas występów gościnnych w Sadler's Wells w Londynie, Opery w Wilnie oraz na festiwalu Peralada w Hiszpanii, a w 2005 roku odbył tournee po Japonii ze spektaklem "Salome" Richarda Straussa w reżyserii Martina Ottawy.
W 2001 roku został laureatem III- go miejsca XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, a na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie został uznany za "najbardziej obiecującego polskiego tenora". W 2007 roku zajął II miejsce i otrzymał kilka nagród pozaregulaminowych na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
W 2003 i 2005 roku z zespołem "Opery Polskiej" odbył tournee po Niemczech, Austrii, Szwajcarii śpiewając partię Tamina w "Czarodziejskim flecie" Mozarta.
Partią tą w 2005 roku debiutuje na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Od 2006 roku stale współpracuje z Operą Wrocławską.
W ramach obchodów 70.lecia wybuchu II wojny światowej 30 sierpnia 2009 roku Rafał Bartmiński wykonał w Gliwicach partię tenorową w "Messa pro pace" Wojciecha Kilara pod dyrekcja Michała Klauzy (NOSPR)a 1 września zaśpiewał w "Requiem wojennym" Benjamina Brittena pod dyrekcją Stephena Ellery'ego w Filharmonii Lubelskiej.
12 września 2009 Artysta uczestniczył w uroczystym koncercie z okazji 20-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego (IX Symfonia Beethovena), a 27 września zaśpiewał partię Franka w koncertowym wykonaniu opery "Flis" Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Łukasza Borowicza - inauguracja sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Koncert ten był transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia.
W listopadzie 2009 na zaproszenie Antoniego Wita i Filharmonii Narodowej uczestniczył w nagraniu "Kosmogonii" Krzysztofa Pendereckiego i III Symfonii Karola Szymanowskiego.
25 listopada 2009 zadebiutował w moskiewskim Teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w "Wozzecku" Albana Berga w nowej produkcji Dmitra Tcherniakova.
Stale współpracuje z większością najlepszych polskich orkiestr i filharmonii - m.in. Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Krakowska, Sinfonia Viva Tomasza Radziwonowicza.
Bierze także udział w najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce i Europie.
Jest pod opieką wokalną Lesława Pawluka i Janiny Anny Pawluk.
(materiał nadesłany)

11 zdjęć w zbiorach :+

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji