Autorzy

Trwa wczytywanie

Artur Grabowski

(w wydaniach obcojęzycznych jako Art Grabov),

Poeta, dramatopisarz, badacz literatury.

Urodził się w 1967 roku w Krakowie, studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obecnie jest profesorem i wykłada literaturę nowoczesną, teatr i filozofię na Wydziale Polonistyki. Współredaktor serii „Dramat polski. Reaktywacja” w ramach projektu badawczego IBL PAN. Jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji Fulbrighta spędził ponad trzy lata w USA, gdzie wykładał polską literaturę, teatr i historię na uniwersytetach w Chicago, Seattle i Buffalo.

Opublikował pięć tomów wierszy (Z didaskaliów, Pojedynek, Ziemny początek, Szary człowiek, Jaśnienie), rozprawę teoretyczną Wiersz: forma i sens (1999) oraz trzy tomy esejów: Klatka z widokiem (2004), Uzmysłowienia (2010) i Herbert-Hermes (2013). Sporadycznie publikuje też przekłady poezji anglojęzycznej (tom wierszy amerykańskiego poety Amiriego Baraki) i włoskiej.

Jego debiutancka sztuka Monodram na dwie role została wyróżniona w 1995 roku Nagrodą Fundacji „Lepsi” i „Tygodnika Powszechnego”, a następnie opublikowana w 1996 w „Dialogu”. W 1999 ukazał się tom Do trzech razy sztuka zawierający trzy utwory: Monodram na dwie role, Miejsce, Czwarta osoba, oraz kilka tekstów o charakterze manifestów. W roku 2001 mikrodramatem Studnia autor reprezentował Polskę na Festiwalu Europy Środkowej Mittelfest w Cividale del Friuli we Włoszech. Sztukę opublikowano potem w tomie zbiorowym po włosku i po angielsku; w roku 2002 weszła ona do przedstawienia Europa? Mikrodramaty prezentowanego w Teatrze Jaracza w Lublinie, w reż. Tadeusza Bradeckiego. Dramat Cnoty zachodniej cywilizacji (2007) został przełożony na język chorwacki, opublikowany i wystawiony w Zagrzebiu (Państwowa Akademia Teatralna) oraz w Sisaku (Teatr Miejski) w lutym 2008; spektakl pokazywany był na żywo w Internecie. W następnym roku powstał Następca, tekst skomponowany w dużej części z kryptocytatów, parafraz i aluzji do Hamleta. Poetycki dramat Tłumaczenie śpiewu kozła znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2011). Stworzony w tym samym roku na prośbę organizacji Arti e Parole w Paryżu dramat Bramy i pasaże miał prezentację w języku francuskim w czerwcu 2012 roku w Goethe-Institut w Paryżu. W czerwcu 2015 odbyła się premiera dramatu Derby.Białoczerwoni, napisanego na zamówienie teatru Chorea i zrealizowanego w ramach łódzkiego Festiwalu Czterech Kultur, spektakl odniósł ogromny sukces u publiczności i został nagrodzony Złotą Maską, nagrodą łódzkich krytyków.

W 2015 Księgarnia Akademicka wydała tom jego dramatów Trzy, cztery – tragedia!. W 2006 autor był dramaturgiem amerykańskiej realizacji Tanga Mrożka (Backstage Theatre i Chopin Theatre w Chicago); prowadził warsztaty aktorskie w Chicago, w Rzymie i w Delhi oraz na podstawie własnego tekstu w PWSFTviT w Łodzi.

Mieszka w Krakowie.

  • Na podstawie: Transformacja. Dramat polski po 1989 roku, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich, Warszawa 2012 oraz polskidramat.pl oraz uzupełnień autora.
  • Autora reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.adit.art.pl, agencja@adit.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji