Artykuły

Gdańsk. PiS bojkotuje Grassa

Gdańscy radni PiS bojkotują urodziny Güntera Grassa [na zdjęciu], które organizują pisarzowi władze Gdańska. W czwartek ostentacyjnie oddali zaproszenia na imprezę.

80. urodziny Güntera Grassa w Gdańsku odbędą się za tydzień. Jubileusz związany z miastem noblisty przygotowywany jest od miesięcy, a program zapowiada się bardzo bogato. Najważniejszą imprezą będzie międzynarodowa konferencja literacka pod patronatem ambasady Niemiec z udziałem samego Grassa, pisarzy, naukowców, władz regionu. W teatrze Wybrzeże odbędzie się też premiera spektaklu na podstawie "Blaszanego bębenka", w kościele św. Jana spektakl muzyczny na cześć pisarza, a w Zielonej Bramie wernisaż jego prac plastycznych.

W imprezach tych nie będą brali udziału politycy Prawa i Sprawiedliwości. Nie podoba się im, że władze miasta fetują urodziny pisarza, który rok temu ujawnił we wspomnieniach, że w czasie wojny służył w Waffen-SS. Miasto na jubileusz Grassa wydaje 350 tys. złotych.

PiS: To skandal

- To skandal, że tyle pieniędzy z miejskiej kasy idzie na jubileusz tak kontrowersyjnej postaci - mówi Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w radzie miasta Gdańska. - Po ujawnieniu swojej przeszłości Grass przestał być autorytetem dla samych Niemców i nie powinien być dla Polaków.

Wczoraj, podczas sesji rady miejskiej, część polityków PiS ostentacyjnie oddała swoje zaproszenia, a inni wyrzucili je do kosza. - Jestem zadziwiony, że radni Prawa i Sprawiedliwości nie są zainteresowani wysoką kulturą - komentuje to zachowanie Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska. - Dobrze, że oddali pięć swoich zaproszeń, bo mamy natłok chętnych do udziału w tych wydarzeniach, a zaproszeń niewiele.

Rok temu, po ujawnieniu swej przeszłości, Grass przysłał do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza list, w którym wyjaśnił, że do SS trafił nie z własnej woli.

Kim jest Günter Grass

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r. Urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku. Tytuły doktora honoris causanadały mu senaty Uniwersytetu Gdańskiego(za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) i poznańskiego. W 1993 rada miasta Gdańsk przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Rok temu Grass powiedział, że służył w Waffen-SS, był ochotnikiem sił zbrojnych, by wyzwolić się spod wpływu rodziców, który mu, jako nastolatkowi, przeszkadzał.

Jego najbardziej znana powieść to "Blaszany bębenek", część "Trylogii Gdańskiej". Napisał też m.in.: "Miejscowe znieczulenie", "Spotkanie w Telgte" czy "Ostatnie Tańce".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji