Artykuły

Gdańsk. Grass przyjechał na swoje urodziny

W środę, 3 października do Gdańska przyleciał pisarz Günter Grass [na zdjęciu]. Do soboty trwać będą uroczyste obchody z okazji 80 urodzin noblisty.

Gunter Grass wylądował w Gdańsku w środę po godz. 14. Pierwszy dzień jego kilkudniowej wizyty w rodzinnym mieście miał charakter prywatny - na środę nie zaplanowano żadnych oficjalnych spotkań. Już po zamknięciu tego wydania "Gazety" pisarz miał się jednak pojawić w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, gdzie gdański aktor Jerzy Kiszkis czytał jego najnowszą książkę "Przy obieraniu cebuli", wydaną właśnie po polsku przez oficynę Polnord Oskar.

- Szacowny jubilat wysiadł z samolotu radosny i zadowolony - relacjonowała Anna Czekanowicz z gdańskiego Urzędu Miasta, jedna z organizatorek pobytu pisarza. - Był w świetnej formie, nie rozstawał się ze swoją ulubioną fajką. Bardzo się cieszył z licznych spotkań, które czekają go podczas tego pobytu. Zwierzał się, że najbardziej raduje go możliwość rozmawiania z gdańską młodzieżą, a nie zabraknie ku temu okazji.

Od dzisiejszego poranka plan pobytu pisarza w Gdańsku jest wypełniony niemal do ostatniej minuty. Grass będzie uczestniczył w licznych imprezach, przygotowanych przez różnego rodzaju gdańskie instytucje: muzea, teatr, środowisko naukowe czy Nadbałtyckie Centrum Kultury. Wszystkie składają się na obfity program uroczystych obchodów 80. rocznicy urodzin pisarza.

Zorganizowano je w Gdańsku, bo to właśnie tu pisarz się urodził i spędził pierwszych kilkanaście lat życia. Temu miastu poświęcił także dużą część swej twórczości, opisując je m.in. w tak słynnych książkach jak "Blaszany bębenek" czy "Psie lata".

Niewygodne dla komunistycznych władz - bo mówiące wprost o polsko-niemieckiej historii - pisarstwo Grassa wkrótce zapoczątkowało istną lawinę książek na ten temat, z których najważniejsze okazały się powieści Stefana Chwina i Pawła Huellego. Tym samym Grass stał się prekursorem stworzenia tzw. nowej gdańskiej mitologii, czyli literackiego obrazu historii miasta, w którym fakty historyczne płynnie przeplatają się z literacką fantazją.

Urodzony w 1927 roku Grass jest dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckojęzycznych. Uczestniczy także bardzo aktywnie w publicznych debatach na tematy polityczne i społeczne. W 1999 roku wartość jego twórczości literackiej potwierdzona została nagrodą Nobla. Sześć lat wcześniej gdańscy radni przyznali mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Program obchodów 80. urodzin Guntera Grassa w Gdańsku

* czwartek, 4 października

godz. 10 - Gunter Grass. Literatura - Sztuka - Polityka - konferencja naukowa

Dwór Artusa (Gdańsk, Długi Targ 43/44)

wstęp wolny

godz. 16.30 - otwarcie wystaw:

Gunter Grass, Albrecht Durer, Ryszard Stryjec - między symbolem a rzeczywistością

Gunter Grass dla Gdańska.

Zielona Brama (Gdańsk, Długi Targ 24)

wstęp na otwarcie - na zaproszenia, wystawa potrwa do 2 grudnia, czynna wt.-niedz. 10-16; bilety: 8 zł - normalny, 4 zł - ulgowy

godz. 18 - Przyszłość polskiej i niemieckiej pamięci dla wspólnej Europy - debata z udziałem m.in.: Guntera Grassa, Richarda von Weizsackera, Lecha Wałęsy, prof. Stefana Mellera, moderator: Adam Krzemiński

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, Wita Stwosza 53)

wstęp wolny

* piątek, 5 października

godz. 9 - Gunter Grass. Literatura - Sztuka - Polityka - konferencja naukowa

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, Wita Stwosza 53)

wstęp wolny

godz. 13 - Gunter Grass, poeta niewygodny

kino Neptun (Gdańsk, ul. Długa 57)

wstęp za zaproszeniami

godz. 20 - Koncert dla Grassa - Mikołaj Trzaska Mottlau River Band

przed koncertem: prezentacja Kalendarza Grassowskiego na rok 2008, wydanego przez oficynę słowo / obraz terytoria

kościół św. Jana (ul. Świętojańska 50)

bilety: 30 zł - normalny, 20 zł - ulgowy

* sobota, 6 października

godz. 9 - Gunter Grass. Literatura - Sztuka - Polityka - konferencja naukowa

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, Wita Stwosza 53)

wstęp wolny

godz. 13 - przegląd filmów na motywach powieści Guntera Grassa (godz. 13: "Wróżby kumaka", godz. 15: "Blaszany bębenek")

kino Neptun (Gdańsk, ul. Długa 57)

bilety: 10 zł

godz. 19 - Blaszany bębenek - premiera

przed spektaklem: wręczenie nagród laureatom konkursu literacko-artystycznego dla młodzieży licealnej, "Gunter Grass. Pisarz i artysta"

Teatr Wybrzeże (Gdańsk, Targ Węglowy)

bilety na premierę: 80 zł, kolejne spektakle: 7, 9-11 października, godz. 19, 12-13 października, godz. 20, bilety: 30 zł - normalne, 20 zł - ulgowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji