Artykuły

Gdańsk. Słuchowisko dla Güntera Grassa

We wtorek we Wrzeszczu rozpoczęło się nagrywanie słuchowiska śladami Güntera Grassa [na zdjęciu] po Gdańsku przygotowanego przez Radio Gdańsk z okazji 80. urodzin pisarza. - To wyjątkowy prezent, zarówno dla samego Grassa, jak i wszystkich gdańszczan - przekonuje pomysłodawca audycji Mieczysław Abramowicz.

Słuchowisko nie będzie nagrywane w studiu, ale - co zdarza się przy takich realizacjach rzadko - bezpośrednio w terenie, na ulicach Gdańska. - Zdecydowaliśmy się na taką formę, ponieważ chciałem mieć naturalne tło dla naszych opowieści - mówi reżyser Andrzej Piszczatowski. - Naszym zamiarem jest pokazanie poszczególnych miejsc w Gdańsku przez pryzmat prozy Grassa. Chcemy zestawić ze sobą dwa światy, skonfrontować Gdańsk taki, jaki jest dzisiaj, z tym, jak przedstawił go w swoich powieściach pisarz.

W programie czterech spacerów po Gdańsku (i tym samym czterech kolejnych audycji) znalazły się najważniejsze miejsca związane z życiem autora "Blaszanego bębenka" oraz bohaterów jego powieści. - Tak jak w utworach Grassa, i w naszym słuchowisku fikcja miesza się z jego życiem - opowiada gdański pisarz i historyk oraz pomysłodawca słuchowiska Mieczysław Abramowicz. - Zaczynamy od pieszej wycieczki po Wrzeszczu, gdzie odwiedzimy kamienicę z czasów dzieciństwa pisarza. - Następnie przejedziemy się rikszą po śródmieściu, nawiązując do fabuły "Wróżb kumaka", oraz odbędziemy rowerową wycieczkę po Oliwie i okolicznych lasach. Ostatnia część to przejażdżka tramwajem do Brzeźna.

Jak zapowiada gdański kronikarz miasta, słuchowiska są skonstruowane w ten sposób, aby po nagraniu na przenośny odtwarzać, ze słuchawkami w uszach odbyć rzeczywisty spacer, tak, jakby szło się z przewodnikiem. Są one również dopełnieniem najnowszej jego książki, "Gdańsk według Güntera Grassa", która niebawem trafi do księgarń. - Mam nadzieję, że te audycje okażą się wyjątkowym prezentem, zarówno dla samego jubilata, jak i wszystkich gdańszczan - dodaje pisarz.

Opowieści Abramowicza będą przeplatane fragmentami prozy czytanymi przez: Halinę Winiarską, Krzysztofa Gordona (aktorów teatru Wybrzeże) i Andrzeja Piszczatowskiego oraz dopełnione muzyką przygotowaną przez Małgorzatę Mazurkiewicz. Audycjom, które zostaną wyemitowane 2, 3 i 4 października, towarzyszyć będą specjalne dodatki spacerowe śladami noblisty po Gdańsku, wydane przez "Gazetę Wyborczą Trójmiasto".

Grass w Gdańsku

4 października Günter Grass przyjedzie do Gdańska, aby uczestniczyć w polskiej promocji swojej najnowszej książki "Przy obieraniu cebuli". Jego wizycie towarzyszyć będzie szereg imprez zorganizowanych przez Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku. W programie:

4 października - debata z udziałem byłego prezydenta RFN Richarda von Weizsäckera i Władysława Bartoszewskiego w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego; wernisaż wystawy grafik "Albrecht Dürer, Günter Grass, Ryszarda Stryjec. Między symbolem a rzeczywistością" w Muzeum Narodowym w Zielonej Bramie;

4-6 października - konferencja "Günter Grass. Literatura - Sztuka - Polityka" na Uniwersytecie Gdańskim;

5 października - koncert jazzowy Mikołaj Trzaska Mottlau River Band, inspirowany twórczością artysty w kościele św. Jana; szabasowa kolacja z udziałem pisarza w synagodze we Wrzeszczu;

6 października - premiera "Blaszanego bębenka" w reżyserii Adama Nalepy w teatrze Wybrzeże.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji