Artykuły

Gdańsk. Przygotowania do 80. urodzin Grassa

Noblista Günter Grass [na zdjęciu] będzie obchodził swoje 80. urodziny w Gdańsku. Z okazji jubileuszu odbędzie się m.in. międzynarodowa konferencja literacka i premiera spektaklu na podstawie "Blaszanego bębenka".

Grass swoje 80. urodziny będzie obchodził 16 października. Do Gdańska przyjedzie jednak wcześniej i będzie tu przebywał przez kilka dni. W tym czasie (termin nie jest jeszcze konkretnie ustalony, albo 4-6 października, albo 5-7 października) z okazji urodzin pisarza odbędzie się mnóstwo imprez związanych z jego osobą. Wydaje się, że najważniejszą z nich będzie międzynarodowa konferencja literacka. - Planujemy zaprosić na nią plejadę polskich i zagranicznych pisarzy, poetów, dziennikarzy, krytyków literackich - mówi Anna Czekanowicz z biura prezydenta Gdańska ds. kultury, sportu i promocji. - Będzie ona poświęcona twórczości Güntera Grassa, ale również kondycji współczesnej literatury.

Drugim wydarzeniem będzie premiera spektaklu na podstawie "Blaszanego bębenka" w reż. Krzysztofa Babickiego w gdańskim teatrze Wybrzeże. Na organizację spektaklu miasto udzieli teatrowi specjalnej dotacji. W ramach jubileuszu noblisty spektakl muzyczny przygotowuje również Opera Bałtycka razem z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Muzyk i kompozytor Tomasz Rogasiński zaprezentuje swój utwór, a gdański artysta Robert Rumas przygotuje do niego wizualizację. Całość ma być zaprezentowana w kościele św. Jana pod tytułem "Obrazy gdańskie". Na tym nie koniec. W Zielonej Bramie planowany jest wernisaż prac plastycznych Güntera Grassa. - Niewiele osób wie, że Grass to nie tylko pisarz, ale również grafik i malarz - dodaje Czekanowicz. - Mamy zamiar zaprezentować też i tę stronę jego twórczości. Być może przywiezie on na tę wystawę swoje najnowsze prace.

Planowane są także bardziej kameralne imprezy. W trakcie obchodów Grass ma odwiedzić m.in. gdańską synagogę, a także restaurację Turbot (nazwa wzięta od tytułu jednej z powieści Grassa), gdzie odbędzie się wielkie gotowanie potraw na podstawie przepisów zawartych w książkach pisarza. W sierpniu ub. roku Guenter Grass ujawnił we wspomnieniach, że w czasie wojny służył w Waffen-SS. Ten nieznany do tej pory epizod w jego życiu wywołał sensację w Polsce i Niemczech. Radni PiS i LPR w gdańskiej Radzie Miasta zażądali od niego rezygnacji z tytułu Honorowego Obywatela Gdańska. Grass przysłał wtedy do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza list z wyjaśnieniami, w którym napisał, że do SS trafił nie z własnej woli. Prezydent Adamowicz odpisał mu, że liczy, iż pojawi się on w Gdańsku na 80. urodziny. Pisarz potwierdził swój przyjazd.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji