Artykuły

Chorzów. Premiera "Jaram się" Rafała Urbackiego

11 czerwca w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie odbędzie się premiera projektu-reportażu Rafała Urbackiego, dotyczącego przemian hutnictwa w regionie, pt. "Jaram się". Wydarzenie odbędzie się w ramach Industriady - święta Szlaku Zabytów Techniki Województwa Śląskiego.

Punktem wyjścia dla Urbackiego była historia opowiedziana przez byłego hutnika na temat roboczych ubrań, które po wielogodzinnej pracy musiały być natychmiast namaczane w wodzie, by nie zesztywniały jak rzeźby od działania soli mineralnych, które wraz z potem codziennie tracili pracownicy hut.

Projekt stara się językiem choreografii, filmu i muzyki elektronicznej na żywo opowiedzieć o zapomnianym nieco dziedzictwie hutniczym Śląska, czerpiąc głównie z doświadczenia pracowników, ich rodzin i legend powstałych wokół tego zawodu. Materiał filmowy z wyburzonych hut oraz fragmenty wypowiedzi hutników są podstawą choreografii tancerzy, do której w finale zaproszeni zostaną widzowie.

"Jaram się" nawiązuje do brytyjskiego tańca krytycznego okresu tacheryzmu oraz tradycji industrialnych imprez typu rave przełomu lat 80. i 90. W projekcie wykorzystane zostają także fragmenty "Officina ferraria" Walentego Roździeńskiego - najstarszego traktatu o hutnictwie w Europie, który powstał na Śląsku, a jest punktem wyjścia do diagnozy szeroko pojętej obecnej sytuacji hutnictwa i czasów tzw. restrukturyzacji.

***

koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki

występują: Agata Meyer-Leuters, Paweł Konior, Radosław Lis, Piotr Stanek

muzyka: Michał Wajdzik (Rabbit On The Moon)

światła: Marek Kutnik

video: Anu Czerwiński

research, opracowanie wywiadów i tekstów: Rafał Urbacki

produkcja: Paweł Biernacki, Julia Korus

***

11 czerwca 2016 r., godz. 15.00, 19.00

hala byłej elektrowni Huty Królewskiej, ul. Metalowców 13, Chorzów

czas trwania: 90 minut

zapisy: www.teatrśląski.pl/industriada

kontakt: industriada@teatrslaski.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji