Artykuły

Katowice. "Rasa. Pieśni antracytu" - finał Industriady w MŚ

W powstanie tego spektakularnego widowiska zaangażowano ponad 150 osób. W dzień premiery, 11 czerwca o godz. 21.30, na specjalnie zaprojektowanej scenie zobaczymy zespół liczący 75 muzyków, m.in. orkiestrę górniczą, chór gospel, kwartet smyczkowy, solistów. Wśród wykonawców Barbara Lubos i Dariusz Niebudek.

Koncert "Rasa. Pieśni antracytu" w reż. Marcina Gawła potrwa blisko 2 godziny, podczas których usłyszymy 14 utworów.

"Rasa" konfrontuje nas z pytaniem o to, co obecnie wiemy o kulturze górniczej i skąd czerpiemy wiedzę o niej. Dobór utworów skłania do refleksji nad tym, czym dziś jest górnictwo, co się stało z jego mitami, legendarnym poczuciem wspólnoty i jak obraz górnika i górnictwa kształtowały piosenki oraz media. Podczas koncertu powrócimy m.in. do starych pieśni, odtwarzając znikający obraz świata, usłyszymy fragmenty "Górnika polskiego" Jarosława J. Szczepańskiego oraz "Listów z Rzymu" prof. Zbigniewa Kadłubka. Sięgniemy również po piosenki z Wysp Brytyjskich i Stanów Zjednoczonych.

Monumentalne przedsięwzięcie muzyczne dopełni warstwa wizualna autorstwa Matyldy Sałajewskiej, która przygotowała kostiumy, wideo oraz wyjątkową scenografię, powstałą m.in. przy wykorzystaniu 16,5 km rurek PCV.

Pomysłodawcą projektu jest Adam Kowalski - zastępca dyrektora Muzeum Śląskiego, który chętnie odpowie na każde pytanie dotyczące idei oraz kulis przedsięwzięcia.

Idea projektu: Adam Kowalski

Reżyseria: Marcin Gaweł

Scenariusz / wybór tekstów: Marcin Gaweł, Adam Kowalski

Scenografia, kostiumy, multimedia: Matylda Sałajewska

Reżyseria światła: Paweł Majewski

Technologie multimedialne: Michał Głodek

Współpraca przy multimediach: Małgorzata Musiał

Kierownictwo muzyczne: Anna Stela, Patryk Walczak

Aranżacje: Anna Stela, Patryk Walczak, Jan Nowak

Tłumaczenia tekstów: Zbigniew Kadłubek

Ruch sceniczny: Paulina Jóźwicka

Producent: Marlena Hermanowicz

Produkcja: Muzeum Śląskie oraz Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Występują:

Barbara Lubos, Dariusz Niebudek, Anna Stela, Patryk Walczak, Jan Nowak, Jacek Mielcarek, Tomasz Machański, Jakub Krawczyk, Orkiestra Dęta "Katowice", Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Gospel Sound - Katowicki Chór Gospel, Kwartet Muzyków Śląskiej Orkiestry Kameralnej

"Rasa. Pieśni antracytu" jest koprodukcją Muzeum Śląskiego i Katowic Miasta Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji