Artykuły

Katowice-Chorzów. Teatr Śląski ponownie na Industriadzie

Podczas tegorocznej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki Industriada Teatr Śląski proponuje aż dwa wydarzenia, podczas których widzowie będą mieli szansę inaczej spojrzeć na poprzemysłowe dziedzictwo. Jednym z nich będzie projekt-reportaż Rafała Urbackiego "Jaram się".

Ubiegłoroczny sukces spaceru "Nie z tej ziemi!" (na zdjęciu), który na prośbę uczestników powtarzaliśmy m.in. podczas Metropolitalnej Nocy Teatrów, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego także w tym roku włączamy się w wydarzenia związane ze Świętem Szlaku Zabytków Techniki. 11 czerwca zapraszamy na dwa wydarzenia, których celem jest artystyczna refleksja nad przemysłową przeszłością i teraźniejszością naszego regionu.

"JARAM SIĘ" W KRÓLEWSKIEJ HUCIE

"Jaram się" to najnowszy projekt-reportaż Rafała Urbackiego, dotyczący przemian hutnictwa w regionie. Punktem wyjścia dla Urbackiego była historia opowiedziana przez byłego hutnika na temat roboczych ubrań, które po wielogodzinnej pracy musiały być natychmiast namaczane w wodzie, by nie zesztywniały jak rzeźby od działania soli mineralnych, które wraz z potem codziennie tracili pracownicy hut.

Projekt stara się językiem choreografii, filmu i muzyki elektronicznej na żywo opowiedzieć o zapomnianym nieco dziedzictwie hutniczym Śląska, czerpiąc głównie z doświadczenia pracowników, ich rodzin i legend powstałych wokół tego zawodu. Materiał filmowy z wyburzonych hut oraz fragmenty wypowiedzi hutników są podstawą choreografii tancerzy, do której w finale zaproszeni zostaną widzowie.

"Jaram się" nawiązuje do brytyjskiego tańca krytycznego okresu tacheryzmu oraz tradycji industrialnych imprez typu rave przełomu lat 80. i 90. W projekcie wykorzystane zostają także fragmenty "Officina ferraria" Walentego Roździeńskiego - najstarszego traktatu o hutnictwie w Europie, który powstał na Śląsku, a jest punktem wyjścia do diagnozy szeroko pojętej obecnej sytuacji hutnictwa i czasów tzw. restrukturyzacji.

koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki

występują: Agata Meyer-Lüters, Paweł Konior, Radosław Lis, Piotr Stanek

muzyka: Michał Wajdzik (Rabbit On The Moon)

światła: Marek Kutnik

video: Anu Czerwiński

research, opracowanie wywiadów i tekstów: Rafał Urbacki

produkcja: Paweł Biernacki, Julia Korus

11 czerwca 2016 r., godz. 15.00, 19.00

hala byłej elektrowni Huty Królewskiej, ul. Metalowców 13, Chorzów

czas trwania: 90 minut

obowiązują zapisy: www.teatrśląski.pl/industriada

kontakt: industriada@teatrslaski.art.pl

wstęp wolny

***

"NIE Z TEJ ZIEMI!" PONOWNIE NA INDUSTRIADZIE

Stworzony przez Teatr Śląski w Katowicach interaktywny spacer z artystami to efekt wielu godzin rozmów z mieszkańcami Nikiszowca, którzy zechcieli podzielić się historiami swoimi i swoich rodzin, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie opowieściami z pracy na grubie, anegdotami z rodzinnych domów i z gwarnych podwórek. Czy to nadal rodzinne historie, czy już śląskie legendy? A może trzeba je traktować jak głosy w sprawie nieuchronnych zmian w dzielnicy?

Posłuchamy, jak codzienność miesza się z przeszłością. Sprawdzimy, jak dzielnica poszukuje swojej nowej tożsamości między pamięcią a współczesnością. Dodatkową atrakcją jest bezpłatna aplikacja na smartfony, która dzięki użyciu kodów QR pozwala jeszcze lepiej poczuć niepowtarzalny klimat kultowego Nikiszowca.

Świetne opinie i niesłabnące zainteresowanie uczestników zeszłorocznej INDUSTRIADY sprawiły, że nasz interaktywny spacer powtórzyliśmy już ponad 10 razy, a udział w nim wzięło już blisko 1000 osób.

koncepcja, research, reżyseria: Rafał Urbacki, Robert Talarczyk

występują: Noemi Berenstein, Katarzyna Koziorz, Mateusz Flis, Andrzej Michalski

inspiracja: Anna Jośko, Helena Matuszek, Henryk Psota, Celestyn Ryt, Anna Solińska, Gabriela Szymkowiak, Jarosław Szymkowiak, Barbara Waluś

autorzy aplikacji: Marcin Fryz, Dawid Cmok (grafika)

kierownik produkcji: Paweł Biernacki

koordynacja: Julia Korus

11 czerwca 2016 r., godz. 12.00, 14.00, 16.00

czas trwania: 60 minut

zapisy: www.teatrśląski.pl/industriada

kontakt: industriada@teatrslaski.art.pl

wstęp wolny

Szczegóły dotyczące miejsca zbiórki zostaną przesłane po zakończeniu zapisów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji