Artykuły

Katowice. Projekt Teatru Śląskiego z dofinansowaniem programu "Scena dla Tańca"

Projekt "Jaram się. Taniec, który buduje wspólnotę", realizowany przez Teatr Śląski w Katowicach, otrzymał dofinansowanie i zostanie zaprezentowany w czterech miejscach w województwie śląskim.

Godzinny reportaż performatywny o stanie hutnictwa, skupiający się na wykonywanej na akord choreografii, materiale video oraz pracy społecznej, został przygotowany na potrzeby zeszłorocznej Industriady - Święta Szlaku Zabytków Techniki. Premiera miała miejsce w przestrzeni pierwszej na kontynencie huty zbudowanej przez Johna Baildona - Huty Królewskiej w Chorzowie.

W 2017 roku dzięki dofinansowaniu VII edycji Programu "Scena dla tańca", realizowanego przez Instytutu Muzyki i Tańca, odbędą się kolejne pokazy. Prezentacje zaplanowano w Rydułtowskim Centrum Kultury "FENIKS", w Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie, w Pszczyńskim Centrum Kultury oraz w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi.

Wybór miejsc nie jest przypadkowy, celem były przemysłowe miejscowości, gdzie mieszkańcy to w sporej części byli pracownicy pobliskich kopalni i hut. "Jaram się" to choreodokument badający sytuację ciała robotnika podczas jego codziennej pracy, w kontekście tożsamości lokalnej oraz jego sytuacji ekonomicznej. Projekt jest artystycznym komentarzem do przemian w przemyśle ostatnich dekad, szczególnie na terenie Śląska i Zagłębia.

Za koncepcję i reżyserię odpowiada Rafał Urbacki. Występują: Agata Meyer-Leuters, Paweł Konior, Radosław Lis, Piotr Stanek. Choreografia powstała zespołowo, autorem muzyki jest Michał Wajdzik [Rabbit On The Moon], światło opracował Marek Kutnik, video jest autorstwa Anu Czerwińskiego. Produkcja: Paweł Biernacki, Julia Korus.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji