Artykuły

Poznań. Misterium Cywińskiej i Kaliny w 50. rocznicę Czerwca'56

W poniedziałek, 13 lutego, po raz kolejny przyjechali do Poznania na kilka godzin wybitni artyści, reżyser Izabella Cywińska i artysta plastyk Jerzy Kalina. Przyjechali, by dyskutować o dalszych szczegółach widowiska artystyczno-patriotycznego pod Poznańskimi Krzyżami, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca'56.

W Sali Błękitnej Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim wpierw odbyła się dyskusja nad szczegółowym rozwiązaniem poszczególnych sytuacji artystycznych na placu Mickiewicza. Uczestników spotkania proszono o dyskrecję, by spektakl był niespodzianką artystyczną. Wiadomo, że na placu Mickiewicza 28 czerwca do godziny 14 odbędą się uroczystości państwowe z udziałem prezydenta RP i gości zagranicznych. Odprawiona zostanie także msza święta.

Zasłonięte krzyże

Wieczorem o godzinie 22 rozegra się spektakl artystyczny, którego twórcami będą właśnie reżyser Izabella Cywińska i artysta plastyk Jerzy Kalina. Odegrana zostanie też kompozycja artystyczna, dzieło Jana A. P. Kaczmarka. Jerzy Kalina przywiózł na wczorajsze spotkanie szkice przedstawiające szczegółowe sekwencje spektaklu. Przez trzy dni jeździć będą po mieście specjalne tramwaje przypominające atmosferę tamtych, czerwcowych dni. Na plac Mickiewicza wjadą opancerzone wozy bojowe, tworzące atmosferę rzeczywistego zagrożenia... Pomnik Poznańskich Krzyży będzie zasłonięty. "Ginąć" będzie bezbronny chłopiec. Plac w wielu miejscach zapłonie... Wyzwoleniem będą sytuacje związane z chlebem i wolnością, o które tak błagali uczestnicy Czerwca'56.

Setne przedstawienie

Pokaz będzie symbolicznym, setnym przedstawieniem słynnego spektaklu Izabelli Cywińskiej, zrealizowanego w 1981 w Teatrze Nowym, "Oskarżony Czerwiec Pięćdziesiąt Sześć". Do 12 grudnia odbyło się 99 przedstawień. 13 grudnia wprowadzono stan wojenny, a reżyserka przestawienia Izabella Cywińska uwięziona została przy ulicy Młyńskiej. Dla Jerzego Kaliny z kolei po realizacji trzech ołtarzy papieskich i zespołu pomnikowego księdza Jerzego Popiełuszki, będzie to kolejne wydarzenie artystyczne tej rangi.

Na placu wystąpią także poznańskie chóry oraz tancerze Polskiego Teatru Tańca. Najistotniejszym zamierzeniem zarówno Cywińskiej jak i Kaliny jest skonstruowanie spektaklu w taki sposób, aby jego uczestnicy nie byli obserwatorami jakiegoś widowiska, by nie byli tylko słuchaczami i widzami, a rzeczywiście uczestnikami ważnego misterium narodowego, uczestnikami w pełni przenoszącymi swoje emocje.

Późnym wieczorem Izabella Cywińska i Jerzy Kalina pod Poznańskimi Krzyżami ustalali już szczegóły rozwiązań przestrzennych swojego spektaklu. Następne spotkanie ma się odbyć w Poznaniu z udziałem kompozytora Jana A. P. Kaczmarka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji