Artykuły

Poznań. Cywińska i półwiecze Czerwca

Jak w sposób godny, a zarazem mogący zainteresować jak najwięcej osób, uczcić przypadające 28 czerwca 2006 półwiecze "wypadków poznańskich" - zastanawiali się 7 listopada uczestnicy spotkania u prezydenta Ryszarda Grobelnego, którego gościem była między innymi Izabella Cywińska [na zdjęciu]. Możliwe, że po latach powróci ona do Poznania, by wyreżyserować wydarzenia pod Poznańskimi Krzyżami.

Pisaliśmy już, że między innymi z inicjatywy władz Poznania i "Głosu", zamówiono na tę okazję utwór u wielkopolskiego zdobywcy "Oscara" - Jana A. P. Kaczmarka. Że prawdopodobna jest w stolicy Wielkopolski polska premiera opery Rogera Watersa, lidera zespołu Pink Floyd - "Ca Ira", której prawykonanie przewidziano na listopad w Rzymie.

Wczoraj, między innymi z udziałem "Głosu Wielkopolskiego", odbyło się spotkanie u prezydenta Poznania. W obecności szefów i przedstawicieli instytucji artystycznych, wymieniono pomysły i wizje obchodów tego nadzwyczajnego, często niedocenianego nawet w Poznaniu - wydarzenia. Zauważano różne aspekty, także fakt, że będą toczyły się w tym czasie piłkarskie mistrzostwa świata. Na szczęście środa 28 czerwca - ma być dniem przerwy w rozgrywkach.

- Chciałabym, żebyśmy pięćdziesięciolecie Poznańskiego Czerwca zobaczyli z perspektywy dalszej - powiedziała nam Izabella Cywińska, zapytana czy rozważa możliwość ponownego wystawienia spektaklu "Oskarżony Czerwiec '56". - Minęło pół wieku od tamtych wydarzeń, 25 lat od tego przedstawienia w Teatrze Nowym i jesteśmy inni. Inny jest świat, w którym żyjemy, inna jest Polska. To zmienia też nasz ogląd tamtych zdarzeń. To powinno więc decydować o kształcie wydarzenia artystycznego, którym byśmy mogli oddać cześć tamtym wydarzeniom. I tym, którym zawdzięczamy (nie zapomnijmy o tym!) to, że żyjemy w wolnym kraju.

Mamy nadzieję, że znakomita artystką przez lata tak bardzo związana z Poznaniem, a doświadczona w przygotowywaniu podobnych inscenizacji, na przykład z okazji półwiecza powstania warszawskiego, będzie reżyserem wydarzeń w półwiecze Poznańskiego Czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji