Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Cyganeria

Fryderyk Jarossy, po trzech programach w Rexie rozstał się z tym teatrem. Znalazł nowe miejsce i dyrektora, chętnego finansować teatr. Przy ulicy Jasnej 3, po rozpadzie Morskiego Oka, pod kierunkiem Teodora Sakowskiego, otwarto nowy teatr z zespołem, który skupiał największe sławy rewii. Na jednej scenie występowali m.in.: Zula Pogorzelska, Mira Zimińska, Stefcia Górska, Lena Żelichowska, Konrad Tom, Romuald Gierasieński, Tadeusz Olsza, Eugeniusz Bodo, Feliks Parnell. W dwóch pierwszych programach teatru zobaczyć można było także Jacka Woszczerowicza.

W ciągu niecałego roku funkcjonowania, Cyganeria dała siedem programów. Teksty pisali w chwalonym bardzo stylu dawnego Qui Pro Quo, Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Konrad Tom, Emanuel Schlechter.

Na przykładzie funkcjonowania tego teatru można zaobserwować jak niestabilny był to czas dla rewii. Już po czterech miesiącach, poza właściwymi programami, Cyganeria zaczęła grać także dodatki rewiowe w kinach. Bardzo zmieniał się także skład zespołu artystycznego. Dość szybko odeszli Mira Zimińska i Eugeniusz Bodo, za to pojawił się Adolf Dymsza, Kazimierz Krukowski i Igo Sym.

W maju 1934 roku Cyganeria przeniosła się do teatru Hollywood i jako teatr Stara Banda, wciąż pod kierunkiem Fryderyka Jarossego zaczęła nowe życie. 

Ewa Hevelke (2018)

Bibliografia:

  • Edward Krasiński, Warszawskie sceny 1918-1939, PIW, Warszawa 1976
  • Ludwik Sempoliński, Wielcy artyści małych scen, wyd. Czytelnik 1977
  • Anna Mieszkowska, Jestem Jarosy! Zawsze ten sam..., wyd Muza, Warszawa 2009

Sezon: 1933 / 1934

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji