Autorzy

Trwa wczytywanie

John Chapman

CHAPMAN John
(ur. 27 maja 1927, Londyn, Wielka Brytania - zm. 2 września 2001, Dordogne, Francja)
Dramatopisarz i scenarzysta brytyjski. Skończył studia na wydziale aktorskim w Royal Academy of Dramatic Art. Jako młody aktor zaczął pisać i natychmiast zrobił błyskotliwą karierę w roli dramatopisarza. Jego debiutancka sztuka "Dry Rot" (Sucha zgnilizna), której prapremiera odbyła się w 1954 roku w Whitehall Theatre w Londynie, odniosła niebywały sukces. Utrzymywała się na afiszu przez trzy i pół roku; zagrano niemal 1500 spektakli. Nic więc dziwnego, że Chapman postanowił całkowicie poświęcić się pisaniu dla teatru. Jego druga sztuka, "Simple Spymen" (1958), była grana również w Whitehall Theatre przez trzy lata. Po niej nastąpiły premiery kolejnych: "The Brides of March" (Marcowe panny młode, prapremiera w 1960 roku), "Diplomatic Baggage" (Bagaż dyplomatyczny, prapremiera w 1964 w Brighton) i "Oh Clarence" (Och, Clarence, prapremiera w 1968 roku w Manchesterze).
John Chapman jest autorem bądź współautorem ponad trzydziestu sztuk, głównie fars i czarnych komedii. Kilka z nich napisał wspólnie z Rayem Cooneyem (między innymi "Nie teraz, kochanie", 1967), z Jeremym Lloydem (miedzy innymi "Upaść z Jonesami", druk: 1985), i z Michaelem Pertwee ("Wakacyjne zdjęcie", 1986); po jednej z Carlą Lane ("The Liver Birds", 1975), z Anthonym Marriottem ("Zamknij oczy i pomyśl o Anglii", 1977) i z Davem Freemanem ("Prywatna klinika", 1982).
Na początku lat sześćdziesiątych Chapman rozpoczął długą i owocną współpracę z telewizją BBC jako scenarzysta. Jest między innymi autorem scenariusza dwudziestu sześciu odcinków popularnego serialu "Fresh Fields", który w USA został nagrodzony EMMY dla najbardziej popularnej komedii.
John Chapman jest uważany za mistrza farsy; już jego debiutancka sztuka była niezwykle udanym przykładem tego gatunku. W plebiscycie przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii w 2000 roku "Dry Rot" znalazła się wśród stu najpopularniejszych sztuk dwudziestego wieku.
Żoną Johna Chapmana była aktorka Betty Impey; miał z nią czterech synów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji