Artykuły

Warszawa. Ogłoszono konkurs o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Konkurs na przyznanie polskiemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zainaugurował dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski. Miasto, które uzyska tytuł ESK 2016, otrzyma nagrodę im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro.

W 2016 roku jedno polskie i jedno hiszpańskie miasto pełnić będą honory kulturalnej stolicy Europy.

Organizatorem konkursu ze strony polskiej jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przygotowanie przez zainteresowane miasta propozycji programu obchodów ESK 2016.

Zdrojewski podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że termin nadsyłania ofert miast mija 31 sierpnia 2010 r. Zwrócił uwagę, że w konkursie brane pod uwagę będą rozmaite kryteria - m.in. to ile przeznacza dane miasto w swym budżecie na kulturę. - Z naszego punktu widzenia ważne jest to, co świadczy o zainteresowaniu miast inwestowaniem w kulturę - wydatki na kulturę, jakość tych wydatków, absorpcja środków europejskich. (...) Ważne jest, by wybrana stolica godnie reprezentowała całe państwo polskie, a nie tylko własną społeczność - mówił Zdrojewski.

Minister przyznał, że niepokoją go niskie, indywidualne wydatki mieszkańców polskich miast na kulturę. W tej materii jesteśmy daleko za Europą; możemy powiedzieć, że Polacy są przyzwyczajeni do dość socjalistycznego sposobu funkcjonowania w obszarze kultury, nie są skłonni na kulturę łożyć z własnych środków finansowych. W związku z tym te wydatki mamy wciąż na bardzo niskim poziomie, ludzie oczekują, że kultura będzie dostępna za darmo - tłumaczył minister.

Wnioski kandydatów oceniane są przez 13-osobową komisję selekcyjną, w której skład wejdą eksperci mianowani przez instytucje europejskie - po dwie osoby mianuje Rada Europejska, Komisja Europejska, Parlament Europejski, jedną - Komitet Regionów. Sześć osób wskaże minister kultury.

Podsekretarz stanu w MKiDN Monika Smoleń podkreśliła, że oceniająca oferty poszczególnych miast komisja uwagę zwraca przede wszystkim na dwa kryteria merytoryczne składanych wniosków: "wymiar europejski" oraz "miasto i obywatele".

- Pierwsze kryterium jest oczywiste - program, który zostanie zaproponowany przez dane miasto, ma być nacechowany europejskim charakterem tego miejsca, powinien prowadzić do nawiązywania współpracy, wymiany kulturalnej, dialogu międzynarodowego. W ramach drugiego kryterium miasta powinny przygotować i stworzyć taki program kulturalny, w którym będą mogli, chcieli uczestniczyć i identyfikować się mieszkańcy - zwróciła uwagę Smoleń.

Konkurs składa się z dwóch etapów - selekcji wstępnej (wybór 2-4 miast) i końcowej (wybór jednego konkretnego miasta). Po zakończeniu obu etapów minister kultury nominuje jedno miasto do tytułu ESK 2016 i przekaże swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii

Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.mkidn.gov.pl/esk2016.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Corocznie tytuł ten otrzymują inne miasta; od 2009 roku są to miasta - jedno ze "starego" i jedno z "nowego" państwa członkowskiego. W 2009 roku tytuł ESK dzielą litewskie Wilno oraz austriacki Linz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji