Warszawa. Minister Zdrojewski: nie zabronię aktorom teatralnym grania w serialach
Minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu) zapewnił dziś, że nie chce i nie zamierza zabronić aktorom teatralnym grania w serialach i innych produkcjach telewizyjnych, ale aktywność aktora nie powinna burzyć programu repertuarowego teatru.
Zdrojewski odniósł się do tej sprawy podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Ostatnio w mediach pojawiła się informacja jakoby resort kultury zamierzał ograniczyć lub wręcz zakazać występy aktorów teatralnych w filmach, serialach telewizyjnych, reklamach. Chodzi o aktorów zatrudnionych na etatach w teatrach prowadzonych przez samorządy lub ministerstwo. Zapis ograniczający występy aktorów teatralnych w TV miałby się znaleźć w znowelizowanej ustawie o działalności kulturalnej. Jak pisała prasa, praca w TV bez zgody dyrektora teatru mogłaby być powodem do zwolnienia artysty.
- W moim resorcie nie ma pomysłu, aby zakazać aktorom teatralnym grania w serialach, telenowelach,serialach, sitcomach oraz innych podobnych produkcjach telewizyjnych - zapewnił minister. Zwrócił uwagę, że sprawa aktorów występujących jednocześnie w serialach i na teatralnych deskach została kilkakrotnie poruszona podczas wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej, dlatego resort kultury zajął się tym.
- Pojawiły się głosy, że należy tę sprawę ucywilizować. Jest wielu ainteresowanych uregulowaniem sytuacji, która nie jest korzystna dla życia teatralnego, bo sprowadza się bardzo często do wynajmowania aktora; cierpi na tym teatr i jego repertuar - mówił Zdrojewski.
Minister przyznał, że nie może aktorom zabronić występowania w TV, ponieważ teatralne pensje są bardzo niskie. - Aktorzy w teatrach zarabiają niestety bardzo mało, za spektakle w dobrych teatrach są w stanie uzyskać ok. 500 złotych, pensje wahają się w granicach 2,5 tys. do 3,5 tys. zł miesięcznie - podkreślił.
Minister planuje jednak, aby w ustawie o działalności kulturalnej znalazł się zapis informujący, że "aktywność zewnętrzna aktora teatralnego nie może burzyć programu repertuarowego danego teatru".
- Chcę też, by teatr nie musiał ponosić kosztów ubezpieczeń aktora, kiedy w teatrze go nie ma, aby była możliwość rekompensaty przez producenta TV strat teatralnych z powodu nieobecności aktora w teatrze, aby występy telewizyjne, odbywały się w większym porozumieniu z dyrektorem teatru - dodał.