Artykuły

Poznań. "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki w kinach

To już pewne - 18 września na ekrany kin wejdzie długo oczekiwany film "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki. Tłem dla niego było m.in. nasze miasto. Wcześniej do księgarń trafi książka o tym samym tytule - opowieść, na podstawie której powstał film.

"W dwutysięcznym roku nad Doliną Warty przeszła straszliwa burza. Trwała bez przerwy przez trzy dni i trzy noce (...). Trzeciego dnia piorun uderzył w olbrzymi stary dąb rosnący na wzgórzu (...). Nie był to zwyczajny dąb. Było to Magiczne drzewo. Miało w sobie ogromną, cudowną moc...".

Tak rozpoczyna się niezwykła opowieść, którą fani twórczości Andrzeja Maleszki znają bardzo dobrze. Telewizja Polska kilkakrotnie pokazywała wszystkie odcinki serialu "Magiczne drzewo", a w 2007 r. poznaniak otrzymał za niego prestiżową nagrodę Emmy - jako pierwszy w Polsce. Teraz przyszedł czas na wyczekiwaną wersję kinową i książkę. Datę premiery filmu - od 20 września 2007 r., kiedy to na planie padł ostatni klaps - przesuwano kilkakrotnie. Dziś wiadomo na pewno - "Magiczne drzewo" trafi do kin 18 września. A już kilka tygodni wcześniej, 26 sierpnia, w księgarniach pojawi się książka o tym samym tytule.

- Pomysł na książkę Andrzeja Maleszki pojawił się w głowach naszych redaktorów dziecięcych - opowiada Michał Jakubik z krakowskiego Znaku, wydawcy 'Magicznego drzewa". - 26 sierpnia ukaże się pierwsza część cyklu - "Czerwone krzesło" - zapowiada Jakubik. Książka najpierw pojawi się w empikach w całej Polsce, po tygodniu - w pozostałych księgarniach. W przygotowaniu są także kolejne opowieści z cyklu "Magiczne drzewo". - Promocja książki będzie jednym z elementów promocji filmu. Podczas spotkań, które planujemy we wrześniu m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu, widzowie będą mieli okazję nie tylko spotkać się z Andrzejem Maleszką, ale i wygrać bilety na premierowe pokazy "Magicznego drzewa" - zdradza Jakubik.

Książka Maleszki nie jest tylko prostym odzwierciedleniem scenariusza. Autor wzbogacił ją o nowe, niezwykłe przygody trójki głównych bohaterów: Kukiego, Filipa i Tośki. "Niesamowicie intensywna akcja i świetne tempo narracji powodują, że książkę czyta się jednym tchem" - zachęca do lektury wydawca. Nie wszystko z wymyślonej przez Maleszkę historii trafiło na ekran, choć kanwa opowieści jest ta sama. Podobnie jak w serialu, głównym motywem jest tu magiczny dąb, który pewnego dnia powala gwałtowna burza. Ludzie, nieświadomi cudownych właściwości drzewa, tną je na deski i przerabiają na przedmioty codziennego użytku. Jednym z nich jest spełniające życzenia magiczne krzesło. W najnowszej historii krzesło odnajdują dzieci i wyruszają w świat w poszukiwaniu rodziców, którzy wyjechali do pracy za granicę.

Pierwszy klaps na planie "Magicznego drzewa" padł na początku sierpnia 2007 r. w kaszubskich plenerach. Później kilkudziesięcioosobowa ekipa filmowa przeniosła się na parę dni do Bydgoszczy i Trójmiasta. Finałowe sceny powstały jesienią tego samego roku na Bałtyku: by je zrealizować, filmowcy przemierzyli promem 560 mil morskich między Gdańskiem a szwedzkim miastem portowym Nynashamn.

W filmie Andrzeja Maleszki oprócz gwiazd polskiego kina (w role rodziców wcielili się Agnieszka Grochowska i Andrzej Chyra, a nielubianą ciotkę zagrała Hanna Śleszyńska) wystąpiło czworo dzieci: Maja Tomawska, Joanna Ziętarska, Adam Szczegóła i Filip Fabiś. Troje z nich pochodzi z Wielkopolski, a Filip ma już na swoim koncie aktorski debiut w jednym z odcinków serialu Maleszki. Dystrybutorem obrazu jest Forum Film.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji