Szykuje się wielkie widowisko
Przyjedzie prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. A Ryszard Grobelny apeluje o godny udział poznaniaków w uroczystościach. Już 27 grudnia w Poznaniu obchody 90. rocznicy powstania wielkopolskiego.
Obchody organizuje marszałek wielkopolski Marek Woźniak. Z budżetu województwa przeznaczono na ten cel 3,4 mln zł. W uroczystości wezmą udział prezydent RP Lech Kaczyński (pod jego patronatem obchodzone jest święto) oraz premier Donald Tusk.
W poniedziałek poznaliśmy szczegóły uroczystości 27 grudnia.
godz. 10: delegacja władz miasta i regionu złoży kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka, pierwszego głównodowodzącego powstania. Taczak spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.
godz. 11 - główna część obchodów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i Wierzbięcice. Przemówi prezydent Lech Kaczyński oraz gospodarz obchodów - marszałek Marek Woźniak.
Po złożeniu wieńców pod pomnikiem uformuje się pochód, w którym prawdopodobnie znajdą się także Lech Kaczyński i Donald Tusk. Pochód ruszy ulicami: Ratajczaka, 27 Grudnia, Paderewskiego i ul. Świętosławską dotrze do poznańskiej Fary. Po drodze uczestnicy pochodu złożą kwiaty pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, dowódców powstania wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
godz. 12.45 - w Farze rozpocznie się msza święta w intencji powstańców wielkopolskich.
- W imieniu prezydenta Poznania, apeluję do poznaniaków o liczny i godny udział w uroczystościach oraz o wywieszenie flag narodowych - prosi Marek Kalemba, dyrektor gabinetu prezydenta.
Przedstawienie, wystawa, koncert
Kolejnym - kluczowym - elementem obchodów będzie widowisko "27 grudnia.pl", które rozpocznie się o 15.30 na pl. Wolności. Widowisko Filipa Bajona zobaczy cały kraj - transmitowane będzie bowiem na żywo przez telewizyjną "Jedynkę". Inscenizacja potrwa do godz. 17.
Widzowie, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć przedstawienie, mogą od godz. 14 zajmować miejsca po obu stronach pl. Wolności lub stanąć przed trzema wielkimi ekranami diodowymi u zbiegu ul. 27 Grudnia i Ratajczaka oraz na al. Marcinkowskiego.
Koniec widowiska oznaczać będzie otwarcie wystawy w Muzeum Narodowym. O 17 w Galerii Malarstwa i Rzeźby zobaczymy "Zrodzone w powstaniu..." - wystawę poświęconą powstańczym siłom zbrojnym, nazywanymi Wojskami Wielkopolskimi.
Ostatnim akcentem obchodów będzie premierowe wykonanie utworu, skomponowanego specjalnie na 90. rocznicę wybuchu powstania przez Jacka Sykulskiego. Początek o godz. 18 w Auli Uniwersyteckiej.
Utrudnienia w ruchu
Przygotowania do tak dużej imprezy i sam jej przebieg oznacza poważne komplikacje w ruchu drogowym. Już 26 grudnia na pl. Wolności i w jego okolicach od rana do wieczora trwać będzie próba generalna przedstawienia Bajona. Ten rejon miasta zostanie częściowo wyłączony z ruchu.
27 grudnia plac i przylegające do niego ulice będą zamknięte między godz. 9 a 17. Samochody będą jeździć objazdami (jak pojedzie komunikacja miejska - czytaj s. 5). Od godz. 9 do 13.-13.30 nie przejedziemy ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Wierzbięcice w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Utrudniony też będzie przejazd al. Niepodległości - policjanci zorganizują objazdy ul. Towarową. - Tego dnia ma się załamać pogoda, co wymagać będzie od policjantów więcej wysiłku - mówił w poniedziałek naczelnik Tomasz Trawiński, zastępca komendanta miejskiego policji. - W ciągu dwóch tygodni szczytu klimatycznego w Poznaniu nie odnotowaliśmy ani jednego potrącenia. Mam nadzieję, że tak samo będzie 27 grudnia - dodał.
Na czas przylotu VIP-ów zamykana też będzie przez policję ul. Bukowska, którą prezydent i premier przyjadą na uroczystości z lotniska Ławica. Prezydent i premier mają zostać w Poznaniu do wieczora.