Artykuły

Poznań. Widowisko "27grudnia.pl" na pl. Wolności

Andrzej Seweryn w roli Ignacego Paderewskiego, a także m.in. Daniel Olbrychski i Piotr Gąsowski wystąpią w plenerowym widowisku w reżyserii Filipa Bajona, które 27 grudnia zobaczymy na placu Wolności.

Widowisko "27grudnia.pl" ma być kulminacją obchodów 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Na żywo będzie je transmitować TVP1. Sceny batalistyczne i efekty specjalne rejestrować będzie 15 kamer. To największe takie przedsięwzięcie, jakie przygotowano dotąd w Poznaniu.

W rekonstrukcji przebiegu insurekcji udział weźmie kilkuset aktorów, tancerzy, śpiewaków, muzyków i statystów. - Chcemy, żeby wszyscy Polacy docenili rolę i wagę tego wydarzenia w historii Polski, żeby dostrzegli, że nie był to czyn lokalny, ale czyn na miarę krajową - mówi marszałek Marek Woźniak, główny organizator obchodów okrągłej rocznicy.

Twórcą scenariusza i reżyserem widowiska jest Filip Bajon. Urodzony w Poznaniu reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, pisarz, absolwent UAM i PWSFTViT w Łodzi. Scenografię projektuje Andrzej Kowalczyk - autor dekoracji do kilkudziesięciu filmów fabularnych i telewizyjnych w tym m.in. do takich produkcji jak: "Wizja lokalna 1901", "Ucieczka z kina Wolność", "Popiełuszko". Podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie mówił: - Szykujemy wielkie rzeczy, m.in. pojawi się fortepian, który będzie symbolem poległych, bo pomimo iż powstanie było zwycięskie, to były tam również ofiary i pamięć o nich jest ważna dla nas wszystkich.

Podczas widowiska wyświetlane będą na telebimach etiudy filmowe, w których zobaczymy m.in. Aleksandra Machalicę i Witolda Dębickiego. Usłyszymy także skomponowany specjalnie na tę okazję utwór Krzesimira Dębskiego, który wykonają cztery chóry i orkiestra. Choreografię do widowiska przygotowała Ewa Wycichowska. Narratorem będzie Piotr Gąsowski. Andrzej Seweryn wcieli się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego, a Daniel Olbrychski przypomni teksty Witolda Gombrowicza i Cypriana Norwida. W obsadzie znaleźli się także aktorzy Teatru Animacji w Poznaniu, artyści Polskiego Teatru Tańca oraz kaskaderzy, grupy rekonstrukcji historycznej i pirotechnicy...

Widowisko będzie mogło zobaczyć na pl. Wolności kilkanaście tysięcy widzów oraz widzowie TVP1. Multimedialny spektakl transmitowany będzie na żywo w "Jedynce" 27 grudnia o godz. 15.45.

Spektakl poprzedzą uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i uroczysta msza święta w intencji powstańców w poznańskiej Farze.

27 grudnia - program

godz. 10 - złożenie kwiatów na grobie generała Stanisława Taczaka - Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, Wzgórze św. Wojciecha godz. 11 - rozpoczęcie uroczystości centralnych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Przemarsz do Fary - na trasie przemarszu składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową: Franciszka Ratajczaka, dowódców powstania, Ignacego Jana Paderewskiego oraz pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich

godz. 12.45 - msza święta w intencji powstańców wielkopolskich - poznańska Fara godz. 15.30 - multimedialne widowisko "27grudnia.pl" - pl. Wolności godz. 18 - koncert "Wolności dla nas idzie czas. W 90. rocznicę powstania wielkopolskiego" - światowe prawykonanie utworu skomponowanego przez Jacka Sykulskiego - aula UAM

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji