Artykuły

Poznań. Widowisko Filipa Bajona o powstaniu 1918

Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn i pół tysiąca innych aktorów oraz statystów - za dziesięć dni wystąpią w widowisku, jakiego Poznań jeszcze nie widział. Razem z nami zobaczą je widzowie w całej Polsce, którzy przypomną sobie o 27 grudnia 1918 roku.

Obchody 90. rocznicy wybuchu powstania organizuje marszałek wielkopolski Marek Woźniak. W całym kraju o obchodach informuje 777 billboardów, które zapraszają do Poznania. Samorząd wojewódzki przeznaczył na obchody 3,4 mln zł, a dodatkowe 400 tys. zł zarezerwował też wojewoda Piotr Florek.

Pełną parą idą przygotowania do najmocniejszego akcentu obchodów - widowiska historycznego, które rozegra się 27 grudnia na pl. Wolności. - Próby choreograficzne i inscenizacyjne odbywają się na bieżąco w Poznańskiej Szkole Baletowej przy Gołębiej, a także w mniejszych salach. Powstają też najważniejsze dekoracje, które zostaną użyte w przedstawieniu: gigantyczna loża, fortepian i pickelhauba - wyjaśnia Maciej Szwarc z biura obchodów w Urzędzie Marszałkowskim.

18 grudnia do Poznania przyjedzie reżyser przedstawienia Filip Bajon, który osobiście dopilnuje przygotowań do widowiska. 26 grudnia, a więc w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, na pl. Wolności i w jego okolicach od godzin porannych do wieczornych trwać będzie próba generalna przedstawienia. Ten rejon miasta zostanie częściowo wyłączony z ruchu.

Rozpoznania na terenie przyszłej inscenizacji dokonali już także pracownicy Biura Ochrony Rządu. - Jesteśmy już po dwóch odprawach z BOR-em - zdradza Szwarc.

27 grudnia pl. Wolności i przylegające do niego ulice zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. Uroczystości centralne pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, rozpoczną się tego dnia o godz. 11. Po uroczystości jej uczestnicy przejdą do poznańskiej fary, gdzie o godz. 12.45 rozpocznie się msza św. w intencji powstańców wielkopolskich. Na trasie marszu złożone zostaną kwiaty pod tablicami pamiątkowymi: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Natomiast wielkie widowisko z udziałem około pół tysiąca artystów i trzystu pracowników obsługi technicznej rozpocznie się o godz. 15.30 i potrwa - transmitowane na żywo przez telewizję - do godz. 17. Co zobaczymy na pl. Wolności? Szczegóły przedstawienia są na razie skrzętnie skrywane - wiadomo jednak, że będzie to "teatr telewizji w otwartej przestrzeni" (jak to określił Filip Bajon). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w scenach walk wezmą udział m.in. członkowie grupy rekonstrukcji historycznej 3. Bastion Grolman, aktorzy Teatru Animacji w Poznaniu, artyści Polskiego Teatru Tańca oraz kaskaderzy i pirotechnicy.

Widzowie zobaczą m.in. scenę starcia z Niemcami na ul. Paderewskiego, a także powstańczą przysięgę w historycznym miejscu - na placu Wolności. Muzykę do widowiska napisał Krzesimir Dębski. Wśród znanych aktorów zobaczymy Daniela Olbrychskiego, a także Andrzeja Seweryna (zagra Paderewskiego).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji