Artykuły

Kartuzy. Świat Józefa Szajny w galerii Refektarz

24 czerwca zmarł scenograf, malarz, grafik, wybitny twórca współczesnego teatru Józef Szajna [na zdjęciu]. Ogromny wpływ na charakter sztuki i wybory artystyczne Szajny miał obóz koncentracyjny [którego był więźniem - przyp. e-teatr].

Sztuka stała się dla niego manifestacją zaangażowania po stronie życia i wielokrotnie deklarowanym nakazem moralnym, wynikającym z poczucia zadłużenia wobec nieżyjących. Szajna stworzył integrujący sztuki wszystkie teatr, burząc po drodze wszelkie zastane w nim normy.

Jego twórczość można oglądać w Galerii Refektarz w Kartuzach. - Prezentujemy tu, na trzech poziomach to co najważniejsze w sztuce Szajny - mówi Zofia Watrak, kuratorka wystawy. - Obiekty wykorzystywane w spektaklach, kolaże i asemblaże z lat 50. Wystawie towarzyszy bogata dokumentacja teatralna i filmowa pokazująca jak te obiekty działały na scenie, są też komentarze Szajny. Na 5 lipca zaplanowaliśmy w Refektarzu spotkanie z Józefem Szajną, miał przyjechać na Festiwal Gwiazd, odcisnąć swą dłoń. Niestety, spotkanie będzie pożegnaniem. A dłoń artysty jest widoczna w jego dziełach - dodaje Watrak.

Prezentacja twórczości Józefa Szajny w Galerii Refektarz potrwa do 27 lipca.

Kartuzy, Galeria Refektarz, czynne wt.-pt. 10-17, sob.-niedz. 10-14. bilety 2 i 1 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji