Artykuły

Sosnowiec. Laureaci nagrody im. Kiepury

Nazwiska tegorocznych laureatów przedstawił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sosnowcu przewodniczący kapituły, dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka im. J. Kiepury w Warszawie Włodzimierz Izban.

Za najlepszy spektakl uznano balet "Pan Twardowski" [na zdjęciu] Ludomira Różyckiego w inscenizacji Opera Nova w Bydgoszczy, za najlepszą śpiewaczkę - Dorotę Laskowiecką, najlepszego śpiewaka - Arnolda Rutkowskiego, reżysera - Wojciecha Kościelniaka, dyrygenta - Dariusza Różankiewicza, debiutanta - Barbarę Gutaj, zaś w kategorii tanecznej wyróżniono Olgę Marczak.

Wiesław Ochman podkreślił, że koncert to jedno z wydarzeń promujących Jana Kiepurę w inny niż zazwyczaj sposób. - Nie za pomocą plotek, że stawał na dachu auta, czy śpiewał z balkonu. My w tym koncercie staramy się go pokazać jako jednego z nas i przybliżyć go widzowi. To był wybitny, światowej klasy artysta. Był w pewnym sensie prekursorem śpiewaków popowych, bo któż z artystów operowych był w stanie zgromadzić tysiące ludzi przed hotelem? - dodał.

- Nie będę mówił o tajemnicy jego głosu. Mnie najbardziej urzeka to, że od początku do końca i bez przerwy był Polakiem. To fantastyczne. Różne badziewia wyjeżdżają za granicę i zaraz zapominają o tym, gdzie są ich korzenie. Patrząc na statuetkę pomyślałem, że powinna być bochenkiem chleba, bo jego ojciec był piekarzem, a on często o tym mówił. Nawet śmierć miał polską - młodą, przedwczesną - powiedział Jan Nowicki.

Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski podkreślił, że miasto zabiega o unijne środki, by wybudować salę koncertową na 400 miejsc przy Szkole Muzycznej w Sosnowcu. Koszt przedsięwzięcia to ok. 25 mln zł.

- Mamy nadzieję, że piątkowa uroczystość będzie rozpoczęciem pewnego ciągu zdarzeń, który doprowadzi do wybudowania tej sali i zorganizowania w mieści konkursu tenorów, który chcemy jako miasto sponsorować i przeprowadzić w najbliższych latach. To będzie cykliczne i godne upamiętnienie naszego wielkiego rodaka, który zawsze podkreślał, że jest chłopakiem z Sosnowca, chociaż był obywatelem świata - zaznaczył prezydent.

Podczas koncertu pod w Hali Zagórze zabrzmią słynne arie z dzieł Verdiego, Pucciniego, Kalmana czy Wieniawskiego. Wystąpi 7 tenorów oraz sopranistka i mezzosopranistka. Zagra Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Agnieszki Nagórki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji