Artykuły

Izrael. Rok Polski z wybitnymi twórcami

Podczas Roku Polskiego w Izraelu pokazywane będą filmy Hasa i Kieślowskiego, spektakle Jarockiego i Warlikowskiego, a na koncertach wystąpią m.in. Tomasz Stańko i Michał Urbaniak.

Jeden z najsłynniejszych polskich spektakli, "Madama Butterfly" [na zdjęciu] w reżyserii Mariusza Trelińskiego ze scenografią Borisa Kudliczki, oficjalnie otworzy jutro w Israeli Opera w Tel Awiwie wydarzenia Roku Polskiego w Izraelu.

Polsko-izraelska koprodukcja operowa, która zaprezentowana zostanie podczas dziesięciu wieczorów, zainauguruje serię blisko 70 kulturalnych wydarzeń, które pokazane zostaną w Izraelu do końca 2009 r. Wśród nich znalazły się projekty z rozmaitych dziedzin: muzyki, teatru, tańca, filmu, sztuk plastycznych i audiowizualnych. Ale Rok Polski, przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, to także wiele innych wydarzeń, również turystycznych, gospodarczych i naukowych, których celem jest zbliżenie obu narodów i zainicjowanie długoletniej współpracy.

"Ta inicjatywa zasługuje na nasze poparcie, skorzystajmy zatem z okazji, aby zapoznać się z różnorodnymi zjawiskami polskiej kultury i sztuki, które będą prezentowane w Izraelu" - poleca rodakom wydarzenia Roku Polskiego słynna izraelska pisarka Miriam Akania. Ma rację, bowiem takiej inwazji najlepszych polskich wydarzeń do tej pory nie było chyba w żadnym kraju.

Rok Polski zacznie się jutro mocnym akcentem - najgłośniejszą realizacją operową Mariusza Trelińskiego, która w 2001 r. zachwyciła amerykańską publiczność i otrzymała wiele entuzjastycznych recenzji. Od tego właśnie przedstawienia zaczęła się współpraca polskiego reżysera z legendarnym tenorem i szefem scen w Waszyngtonie i Los Angeles Placido Domingiem. Wielkiego śpiewaka zachwycił niepowtarzalny styl Trelińskiego i wyjątkowe zrozumienie sztuki operowej, której potrafi nadać niepowtarzalne, współczesne piętno.

W Tel Awiwie "Madama Butterfly" wykonana zostanie z udziałem solistów, baletu i orkiestry Rishon LeZion pod batutą Daniela Inbala. W premierze wezmą udział przedstawiciele dyplomacji obu krajów, a stronę polską reprezentować będzie premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Dzień później na fasadzie budynku rady miasta w Tel Awiwie odbędzie się multimedialny pokaz z elementami filmów Zbigniewa Rybczyńskiego, zdobywcy Oscara za krótkometrażową animację, który uczci 60. rocznicę powstania państwa Izrael.

W Roku Polskim pokazane zostaną też m.in. dwa wybitne spektakle teatralne: "Dybuk" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz "Kosmos" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego. Odbędą się retrospektywy filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa. Izraelska publiczność będzie miała także szansę zobaczyć spektakle Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej, projekty Pawła Althamera, grupy Twożywo i Artura Żmijewskiego.

Polska reprezentowana będzie również na wielu najważniejszych izraelskich festiwalach, w tym m.in. Red Sea Jazz Festival, na którym wystąpią Michał Urbaniak oraz Tomasz Stańko Quartet. Koordynatorem wszystkich wydarzeń jest Instytut Adama Mickiewicza, rządowa instytucja promująca polską kulturę za granicą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji