Artykuły

Poznań. III Festiwal Wiosny

Centrum Kultury Zamek oraz Fundacja Nuova zapraszają na 3. Festiwal Wiosny, którego ideą jest prezentacja różnych interpretacji "Święta wiosny" Igora Strawińskiego.

19 marca o godz. 19 w Teatrze Wielkim zaprezentowane zostanie multimedialne widowisko "Sacre" (na zdjęciu) w technice 3D Klausa Obermaiera i Ars Electronica Futerlab /taniec Julia Mach, Orkiestra Collegium F pod dyr. Marcina Sompolińskiego. Będzie to jedyna prezentacja tego projektu w Polsce.

Festiwal Wiosny odbywa się w Poznaniu od dwóch lat. Jego ideą jest prezentacja różnych interpretacji "Święta wiosny" Igora Strawińskiego. W 2006 roku na festiwalu obejrzeć można było balet Strawińskiego w wykonaniu tancerzy afrykańskich (Sacre du Printemps Compagnie Heddy Maalem), a rok temu w interpretacji tancerzy butoh (Haru No Saiten Compagnie Ariadone). W programie imprezy eksplorującej to wciąż żywe i bardzo inspirujące dzieło zaprezentowano też m.in. wideoinstalację Katarzyny Kozyry oraz film "Rytm to jest to" (reż. Enrique Sanchez Lansch).

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazł się wykład Klausa Obermaiera pt. "Nowe Media w sztuce warsztat z pisania o tańcu współczesnym na podstawie "Święta wiosny" poprowadzony przez Philippe Verrile (18 marca, godz. 11, Sala B, budynek E, Instytut Kulturoznawstwa UAM ul. Szamarzewskiego 89). Zainteresowanych warsztatem prosimy o kontakt pod adresem e-mail: kopre@amu.edu.pl

W programie także: "Święto wiosny" Igora Strawińskiego w wykonaniu Kwartetu Kwadrofonik, interpretacja na dwa fortepiany i perkusję oraz widowisko multimedialne "Sacre" w interpretacji Klausa Obermaiera i Ars Electronica Futerlab (19 marca, godz. 19, Teatr Wielki, bilety: 80, 50 i 35 zł).

"Sacre" to najnowszy projekt znanego austriackiego kompozytora i artysty multimedialnego Klausa Obermaiera i Ars Electronica Futurelab. Jest to niezwykle nowatorska interpretacja "Święta wiosny". Na scenie wystąpi Orkiestra Collegium F pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego. Na małej scenie przed orkiestrą zatańczy Julia Mach. Kamery i czujniki elektroniczne przeniosą ciało tancerki w wirtualną przestrzeń, która będzie wyświetlana na ekranie (widzowie otrzymają specjalne okulary umożliwiające trójwymiarowe oglądanie). - W konwencjonalnych adaptacjach "Święta wiosny" choreografia i taniec odbywają się do muzyki - mówi Klaus Obermaier. - W tym przypadku dynamika i struktura muzyki interaktywnie przekształca wirtualną obecność tancerki i jej awatarów, tworząc pewien rodzaj meta-choreografii. Czas się nawarstwia, niezwykłe widoki nakładają się na siebie i zwielokrotniają, umożliwiając zupełnie nowe widzenie ciała i jego ruchu. Motywy muzyczne wpływają na projekcje 3D i interaktywnie nimi manipulują. Muzyka przestaje być jedynie punktem wyjścia, ale stanowi teraz uzupełnienie choreografii.

Rytualny krąg zamyka się nie tylko na poziomie metaforycznym, ale również na poziomie technicznym i w samej choreografii. Nie jest to już atawistyczny pogański rytuał składania w ofierze ludzkiego ciała w celu wywołania nowego (w pierwotnym znaczeniu - wiosny), ale rozpad ludzkiego ciała i jego złączenie z muzyką i przestrzenią, która tworzy nowy wymiar percepcji. Nasza ofiara to przekształcenie rzeczywistego ciała (ciała tancerki i jej umysłu) w rzeczywistość wirtualną.

Przed pokazem "Sacre" wystąpi kwartet Kwadrofonik w składzie: Emilia Sitarz - fortepian, Magda Kordylasińska - perkusja, Miłosz Pękala - perkusja, Bartek Wąsik - fortepian, który wykona specjalnie przygotowaną interpretację Święta wiosny na dwa fortepiany i perkusję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji