Artykuły

Poznań. Trwa festiwal "Święta wiosny" Strawińskiego

Wideoinstalacja Katarzyny Kozyry i polska premiera "Święta wiosny" w konwencji japońskiej to najważniejsze wydarzenia rozpoczętego wczoraj [20 marca] w Poznaniu II Festiwalu Wiosny poświęconego słynnemu baletowi Strawińskiego.

Premiera "Święta wiosny" z muzyką Igora Strawińskiego i w choreografii Wacława Niżyńskiego w 1913 r. i towarzyszący jej skandal były początkiem modernistycznego przewrotu w sztuce XX w. Nadało to rangę symbolu temu baletowemu obrazowi obrzędu ofiary składanej po to, by obudzić nowe życie po zimie. "Święto wiosny" poddawane jest kolejnym interpretacjom w teatrze tańca, muzyce, plastyce, filmie. Dlatego poznańskie Centrum Kultury "Zamek" poświęca "Świętu wiosny" festiwal. - Po świecie krąży kilkadziesiąt adaptacji "Święta wiosny", np. w znakomitej choreografii Maurice'a Béjarta czy Piny Bausch. Chcemy co roku pokazywać jedną z nich - mówi Anna Hryniewiecka, wicedyrektor CK Zamek.

Podczas pierwszej edycji festiwalu w ub.r. wystawiono "Święto wiosny" w żywiołowym wykonaniu tancerzy afrykańskich w choreografii Heddy Maalem. Jutro w Teatrze Wielkim widzowie spotkają się z innym rodzajem egzotyki - z japońskim tańcem butoh charakteryzującym się ruchem pełnym napięcia, maksymalną ekspresją i ascezą formy. Spektakl "Karu No Saiten. Święto wiosny" przedstawi po raz pierwszy w Polsce zespół tancerek Compagnie Ariadone. Autorami choreografii są Carlotta Ikeda i Ko Murobushi, którzy przeszczepili butoh na grunt europejski. W spektaklu scenę zasypie biały puder z ciał tancerek - japoński symbol kobiecości istotny w "Święcie wiosny", gdzie kobieta składana jest w ofierze naturze.

Dziś wernisaż wystawy Katarzyny Kozyry z jej instalacją "Święto wiosny" z 2002 r.. Na ekranach ustawionych w kręgach nagie postacie starych ludzi tańczą do muzyki Strawińskiego tak, jakby były bezwolnymi marionetkami. To przewrotne czytanie kluczowych tematów "Święta wiosny": przemiany, ofiary i śmierci. Ponadto w programie festiwalu projekcja filmu "Rhythm is it!" o młodzieży z wielokulturowej dzielnicy Berlina przygotowującej "Święto wiosny" z Filharmonikami Berlińskimi. Festiwal zakończy się jutro happeningiem wiosennym z udziałem m.in. folkowego zespołu Ziele - laureata festiwalu Nowa Tradycja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji