Artykuły

Poznań. Wirtualne święto "Święta wiosny"

Widzowie, którzy 19 marca przyjdą do Teatru Wielkiego, dostaną okulary takie jak w trójwymiarowym kinie. One pomogą im przenieść się w świat, w którym ludzkie ciało jest zdolne do rzeczy niemożliwych - w świat "Święta wiosny" Obermaiera .

Spektakl "Sacre" austriackiego artysty multimedialnego Klausa Obermeiera i zespołu Ars Electronica Futurelab to jedna z licznych interpretacji "Święta wiosny" ("Le Sacre de Printemps") z muzyką Igora Strawińskiego. Ta rewolucyjna w formie, rytmie i harmonii muzyka z choreografią Wacława Niżyńskiego wywołała artystyczny skandal po paryskiej prapremierze w 1913 r. Stała się symbolem modernistycznego przewrotu w sztuce i doczekała się wielu reinterpretacji na gruncie muzyki, teatru, baletu, sztuk plastycznych. Artystów inspirowała m.in. zawarta w utworze idea ofiary z młodej kobiety składanej po to, by ziemia mogła obudzić się do życia po zimie.

W Poznaniu już po raz trzeci na początku kalendarzowej wiosny odbywa się Festiwal Wiosny organizowany przez Fundację Nuova i Centrum Kultury "Zamek". Dwa lata temu obejrzeliśmy balet Strawińskiego w wykonaniu tancerzy afrykańskich z Compagnie Heddy Maalem, a w 2007 r. w konwencji japońskiego tańca butoh w wykonaniu Compagnie Ariadone.

Kiedyś składano ofiary z dziewiczych ciał okrutnym bóstwom. Dziś te bóstwa mają ciała z plastiku, obiecują wirtualne, lepsze życie, żądając ofiary z życia prawdziwego. Tak można zinterpretować "Sacre" Obermaiera - główne wydarzenie tegorocznego, trwającego od poniedziałku festiwalu oraz jedyne przedstawienie w Polsce. Krytyk "The Times" napisał, że to "Strawiński dla generacji Matriksa" a recenzent z "Daily Telegraph": "Obermaier mówi, że dziś naszym problemem jest uczenie się życia w świecie wirtualnym; jego spektakl może nie oferuje odpowiedzi na to pytanie, ale na pewno jasno ukazuje nam jego niebezpieczeństwa". Na dużej scenie w Teatrze Wielkim wystąpi Orkiestra Collegium F pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego, natomiast na małej scenie - tancerka Julia Mach. Jej ciało i ruch będą zwielokrotniane, przekształcane i zniekształcane na ekranie za pomocą techniki cyfrowej. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.

Ale to nie koniec Festiwalu Wiosny. O godz. 21.30 w Sali Wielkiej CK Zamek spektakl "Wiosna - Effatha" według idei i choreografii Ewy Wycichowskiej przedstawi Polski Teatr Tańca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji