Artykuły

Częstochowa. Święto Reszków

Gala operowa z udziałem Stefanii Toczyskiej, Piotra Nowackiego i Rafała Bartmińskiego zakończyła wczoraj wieczorem trwające od 22 listopada IX Święto Muzyki. Poświęcone ono było w całości Józefinie, Janowi [na zdjęciu] i Edwardowi Reszkom, rodzeństwu, które na przełomie XIX i XX wieku zawojowało bez reszty najważniejsze operowe sceny na świecie.

Z tej racji, że historia Reszków jest nie tyle związana z samą Częstochową, ile z jej okolicami, festiwalowe imprezy i koncerty odbyły się w kilku miejscach: w Borownie (koncert inauguracyjny), Kłomnicach (finał turnieju melomana dla młodzieży szkolnej), Mstowie (inscenizowane wykonanie "Halki" Moniuszki). Częstochowa była gospodarzem dwóch koncertów i wystawy poświęconej Reszkom, na której pokazano wiele unikatowych pamiątek po tych znakomitych artystach. Otwarcie wystawy w Muzeum Częstochowskim połączone było z promocją wydanej z okazji IX Święta Muzyki książki "Władcy amerykańskiej sceny operowej - Jan i Edward Reszke" Wojciecha Matuszewskiego.

Tegoroczne święto rozpoczęło się w Borownie modlitewnym spotkaniem przy grobie Edwarda Reszkego połączone ze złożeniem wieńców. Bezpośrednio po tym chętni mogli odbyć wycieczkę "Śladami Reszków" wiodącej od Borowna przez Chorzenice, Witkowice, Skrzydlów, Garnek z powrotem do Borowna. Niestety, to, co zobaczyliśmy, nie nastraja optymizmem. Do tego objazdu bardziej pasuje tytuł: śladami ruin Reszków. Smutne to, ale prawdziwe! Wieczorem kościół św. Wawrzyńca w Borownie rozbrzmiewał muzyką operową. W programie "Koncertu Cecyliańskiego", poświęconego św. Cecylii, patronce muzyki, i pamięci Reszków, znalazły się fragmenty "Wesela Figara" Mozarta i "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego. Wykonawcami byli: Chór Instytutu Muzyki, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jana Jazownika oraz młodzi częstochowscy śpiewacy - Olga Gładysz, Karolina Sambor-Kobiałka, Małgorzata Stańczyk, Angelina Roch oraz Artur Janda i Tomasz Rak. Gwiazdą wieczoru była Katarzyna Suska-Zagórska, solistka stołecznej Opery Narodowej. Ci sami wykonawcy z tym samym programem wystąpili w piątkowy wieczór w sali Filharmonii Częstochowskiej. Podsumowując oba te koncerty, można powiedzieć, że poziom artystyczny drugiego dawał znacznie pełniejszą satysfakcję. Co prawda młodzi soliści zaprezentowali interesujące głosy, ale dowiedli też, że muszą jeszcze włożyć dużo pracy, by stać się pełnowartościowymi śpiewakami.

W sobotnie popołudnie w Domu Kultury w Kłomnicach odbył się finał "Turnieju melomana dla młodzieży szkolnej". Wzięło w nim udział aż 40 szkół z czterech gmin związanych z historią Reszków. Do finału doszły dwuosobowe zespoły z Kłomnic, Mykanowa, Kruszyny i Mstowa. Zwyciężyła drużyna z Mykanowa, która wykazała się największą znajomością historii Reszków oraz ogólną wiedzą muzyczną. Wieczór zawojowała bez reszty moniuszkowska "Halka" w wykonaniu zespołów Opery Śląskiej w Bytomiu prowadzonych batutą Tadeusza Serafina. Przedstawienie odbyło się w Mstowie, w pięknym kościele Wniebowzięcia NMP. Jego największą wartością była interesująca kreacja partii tytułowej bohaterki w wykonaniu Jonanny Kściuczyk-Jędrusik.

IX Święto Muzyki zakończyła wspomniana już Gala Operowa, w programie której znalazły się arie i duety z dzieł Moniuszki, Czajkowskiego, Saint-SaĎnsa, Rossiniego i Bizeta. Koncertem dyrygował Rafał Jacek Delekta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji