Artykuły

Vademecum: Teatr Ludowy „Hiob”

W sobotę (26 marzec), o godz. 18 odbędzie się w Teatrze Ludowym prapremiera dramatu Hiob Karola Wojtyły, który był pierwszą propozycją teatralną młodego 19-letniego studenta polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Takie oto jest przesłanie — w didaskaliach — Hioba napisanego w roku 1940: „Drama ze Starego Testamentu. Rzecz działa się w Starym Testamencie — Przed przyjściem Chrystusa — Rzecz dzieje się za dni dzisiejszych czasu hiobowego — Polski i świata — Rzecz dzieje się czasu oczekiwania, błagania o sąd, czasu tęsknoty za Testamentem Chrystusowym, w cierpieniach Polski i świata wypracowanych”.

Trudno przesądzić, czy dramat ma wartości uniwersalne, ale tak sztukę rekomenduje Marek Skwarnicki: „to, co przydarzyło się Hiobowi, może się przydarzyć każdemu człowiekowi w każdym czasie i dlatego sztuka ta jest tak przejmująca”.

W roli tytułowej wystąpi Wacław Ulewicz. W spektaklu bierze udział cały prawie zespół aktorski Teatru Ludowego Reżyseria — Tadeusz Malak, scenografia — Józef Napiórkowski i Ryszard Stobnicki, ruch sceniczny — Tomasz Gołębiowski, muzyka — Krzysztofy i Szwajgier.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji