Artykuły

Lublin. Hołd dla Danuty Szaflarskiej. Wśród gości Gajos

Niezapomniane role Danuty Szaflarskiej, wykreowane zarówno w teatrze, jak i w filmie, można zobaczyć podczas trwającego wciąż w Teatrze Starym festiwalu "Śleboda/Danutka".

Danuta Szaflarska jest legendą polskiego kina i teatru. Debiutowała w 1939 roku na deskach Teatru na Pohulance w Wilnie. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka, występowała też w teatrach konspiracyjnych. W ostatnich latach kojarzono ją głównie ze współpracy z Dorotą Kędzierzawską - reżyserką filmową, z którą w 2007 roku zrobiła głośne "Bora umierać". Od początku wspierała Teatr Stary w Lublinie.

NIEZAPOMNIANE ROLE

Podczas lubelskiego wydarzenia widzowie mogą przypomnieć sobie niezapomniane role Szaflarskiej, wykreowane zarówno w teatrze, jak i w filmie.

Dziś w Teatrze Starym zobaczymy m.in. "Zakazane piosenki" z 1947 roku, w którym aktorka debiutowała. Akcja filmu toczy się w okresie od kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku do wkroczenia Armii Czerwonej do stolicy, w połowie stycznia 1945 roku. Główny bohater filmu, uliczny muzyk Roman Tokarski (w tej roli Jerzy Duszyński), opowiada o swoich wojennych losach młodemu żołnierzowi, repatriantowi z Anglii, nieznającemu za bardzo polskich realiów. Pierwotnie "Zakazane piosenki" nie miały być fabułą, tylko średniometrażowym dokumentem muzycznym, niejako antologią najciekawszych piosenek okupacyjnych. Po skończeniu zdjęć postanowiono jednak film wydłużyć, i tak "Zakazane piosenki" stały się pierwszym po wojnie pełnometrażowym filmem fabularnym, przypominającym jednak trochę paradokument.

W programie festiwalu znalazł się także "Żółty szalik" Janusza Morgensterna z rewelacyjną rolą Janusza Gajosa (Szaflarska zagrała tu jego matkę). Mężczyzna w średnim wieku, dyrektor firmy, zmaga się z alkoholowym nałogiem. W filmie ukazane są również trudne relacje pomiędzy głównym bohaterem a bliskimi mu osobami.

GONG GAJOSA

Janusz Gajos będzie bohaterem sobotniego wieczoru, kiedy odbierze nagrodę "Gong Danutki". Nawiązuje ona do gongu, którego pomysłodawczynią była Danuta Szaflarska i który co wieczór rozbrzmiewa w Teatrze Starym. Pierwszy raz zabrzmiał przed inaugurującym cykl "Kino w Teatrze Starym" seansem filmowym we wrześniu 2012 roku.

W niedzielę widzowie obejrzą monodram w wykonaniu Gajosa "Msza za miasto Arras". Przedstawienie jest relacją uczestnika i świadka wydarzeń w średniowiecznym mieście Arras, a zarazem refleksją o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu.

Ciekawym wydarzeniem będzie ponadto sobotni cafe-chantant w kawiarni Grand Hotelu Lublinianka, podczas których goście zaśpiewają evergreeny polskiej piosenki i utwory z filmu muzycznego "Zakazane piosenki".

***

Festiwal do niedzieli 24 lutego w Teatrze Starym. Bilety: 70 zł (Cafe-chantant "Piosenki Danutki") oraz 40-120 zł ("Msza za miasto Arras"). Pozostałe wydarzenia: bezpłatne wejściówki. Szczegółowy program na stronie teatrstary.eu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji