Artykuły

Wrocław. Archipelag teatralny Różewicza

Spektakl "Odchodzi" Sceny Plastycznej KUL zainauguruje w czwartek [20 kwietnia] cykl teatralnych pokazów we Wrocławiu na 85. urodziny Tadeusza Różewicza.

Wybitny polski poeta, prozaik i dramaturg 85. urodziny obchodzić będzie 9 października. Ale już pod koniec marca we Wrocławiu, gdzie autor "Kartoteki" mieszka, odbyła się pierwsza impreza urodzinowa z zaplanowanego do października cyklu "Archipelag Tadeusza Różewicza" - wielka sesja literacka "Przekraczać granice". Drugi punkt "Archipelagu" poświęcony będzie teatralnym realizacjom dramatów Różewicza i rozpocznie się już w czwartek. Na wrocławskich scenach wystawionych zostanie sześć spektakli, w tym dwa - przez teatry z Lublina, który tym samym urasta do roli różewiczowskiego zagłębia teatralnego. W czwartek Scena Plastyczna KUL pokaże "Odchodzi" w reżyserii Leszka Mądzika, z muzyką Marka Kuczyńskiego i wokalizą Urszuli Dudziak. Inspiracją dla spektaklu była książka "Matka odchodzi". Pozytywny odbiór tej realizacji podczas występów w nowojorskim tatrze LaMama dowodzi, jak bardzo jest ten spektakl poruszający i uniwersalny w odbiorze. Leszek Mądzik liczy na to, że na przedstawieniu we Wrocławiu pojawi się sam Tadeusz Różewicz, który raczej unika częstych publicznych spotkań.

Podobną nadzieję mają aktorzy z teatru Provisorium i Kompanii Teatr. Bo w sobotę publiczność wrocławska zobaczy "Do piachu" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. Lubelska inscenizacja wydobyła sztukę ze scenicznego niebytu, który był następstwem kontrowersji, jakie jej dwa pierwsze wystawienia wzbudziły wśród środowisk kombatanckich. Już sama zgoda na realizację "Do piachu" przez Provisorium i Kompanię Teatr świadczy o zaufaniu autora sztuki do pracy i stylu myślenia scenicznego tych teatrów. Spektakl doceniono nagrodą w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej oraz na festiwalu "Kontrapunkt" w Szczecinie, jak też w licznych rankingach periodyków kulturalnych.

Oba przedstawienia z pewnością przejdą do historii polskiego teatru i wpiszą się do kanonu różewiczowskich realizacji. Podczas pięciodniowego "archipelagu teatralnego" we Wrocławiu pokazane zostaną też m.in. "Kartoteka" w reżyserii Kazimierza Kutza z Teatru Narodowego i "Duszyczki" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego również z Teatru Narodowego. Całość pokazów zakończy sesja teatrologiczna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji